Strona główna Ciekawostki 10 najważniejszych odkryć i wydarzeń w dziedzinie archeologii 2021

10 najważniejszych odkryć i wydarzeń w dziedzinie archeologii 2021

0
Fot. B. Bajerski/MNW

Po raz kolejny został podsumowany plebiscyt na Archeologiczne sensacje w dziedzinie polskiej archeologii. To jedno z ważniejszych wydarzeń dla nominowanych badaczy i pasjonatów a także wszystkich Czytelników, które organizowane jest przez czasopismo Archeologia Żywa, miesięcznik Odkrywca i portal Zwiadowca Historii.

Oto wyniki głosowania na Archeologiczne Sensacje 2021 roku:

Dolina Śmierci w Chojnicach to najsłynniejsze stanowisko 2021 roku.
Miejsce to istnieje na północnych obrzeżach Chojnic w województwie pomorskim, na polach pod Igłami. „Doliną Śmierci” nazwali to miejsce mieszkańcy już po pierwszych egzekucjach, jesienią 1939 roku. W trakcie tegorocznych badań odnaleziono szczątki kilkuset ofiar niemieckich zbrodni, zabezpieczając w sumie ponad tonę ludzkich kości.

Świt Państwa Polskiego / Andrzej Buko jest najważniejszą publikacją 2021 roku.
Książka zawiera obszerne podsumowania wyników rozlicznych badań prowadzonych w ciągu ostatnich lat. Są w niej zaprezentowane wyniki badań archeologicznych dotyczących dynastii Piastów i początków państwa oraz ustalenia przedstawicieli takich dyscyplin jak np. historia czy genetyka.

Najważniejsza impreza 2021 roku to: III Projekt Manyłowa – Śladami Bieszczadzkich Lwów 1915 / Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja” Wydarzenie miało miejsce w Baligrodzie zebrali się tam ludzie z wielu środowisk i krajów, przybyli archeolodzy, antropolodzy, historycy i pasjonaci z wykrywaczami, by wspólnie kontynuować to, co zaczęli w zeszłym roku. Wspólnie pracują nad powstającym cmentarzem Wielkiej Wojny, na którym spoczywa już 11 żołnierzy.

Najlepsza wystawa czasowa 2021 roku to: Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat / Muzeum Archeologiczne w Gdańsku Najstarsze ślady działalności człowieka na terenie Pruszcza Gdańskiego pochodzą z neolitu, czyli sprzed kilku tysięcy lat. Jednak największe cmentarzyska na obszarze obecnego miasta funkcjonowały w okresie wpływów rzymskich, około I–IV/V wieku. Dzięki odkryciom archeologów i analizom antropologów wiadomo, jak zmieniało się życie tutejszych ludzi. Tę historię mógł poznać każdy, kto zwiedził wystawę w Domu Wiedemanna.

Najważniejsza premiera 2021 roku to: Premiera filmu „Zapomniane ślady w Puszczy” „Zapomniane ślady w Puszczy” to film dokumentalny o charakterze popularnonaukowym, prezentujący podsumowanie badań prowadzonych w latach 2016-2019 na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej. Produkcja ma na celu popularyzować, uświadamiać i uczyć o przeszłości Puszczy Białowieskiej i zabytkach w lasach, o najnowszych technologiach, w tym teledetekcyjnych – nieinwazyjnych, jak i samych badaniach archeologicznych.

Zawichost-Trójca – 1840 srebrnych monet z XII wieku to najcenniejszy skarb 2021 roku.
Pozostałości kolejnego średniowiecznego skarbu odkryli w trakcie październikowych poszukiwań archeologowie w Zawichoście-Trójcy w województwie Świętokrzyskim. Wiosną archeolodzy z lubelskiego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej, wraz z członkami Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia SZANSA z Annopola i Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo” z Opatowa znaleźli prawie 2 tys. monet piastowskich ukrytych w garnku.

Çatalhöyük (Turcja) – badania genetyczne mieszkańców neolitycznego protomiasta to najważniejsze zagraniczne odkrycie Polskiej archeologii w 2021 roku które wybrali czytelnicy.
Çatalhöyük, stanowisko archeologiczne położone w centralnej Turcji, było zamieszkiwane nieprzerwanie przez nieomal 1200 lat, pomiędzy 7100 a 5950 rokiem p.n.e. Szacuje się, że w okresie największego rozkwitu gęsto zabudowane osiedle o powierzchni kilkudziesięciu hektarów było zasiedlane przez ok. 6 tys. mieszkańców. Dzieci, które pochowano wspólnie z osobami dorosłymi w domach w jednym z najstarszych miast świata Çatalhöyük w obecnej Turcji, nie były spokrewnione ani z nimi, ani z innymi dziećmi pochowanymi obok – wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowców, w których uczestniczyli również Polacy.

Najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce wybrane przez czytelników to: Warszawa – odkrycie jedynej na świecie sztucznie wykonanej i zachowanej w całości egipskiej mumii kobiety w ciąży Badania radiologiczne starożytnej mumii, do tej pory uznawanej za kapłana Hor-Dżehutiego, wykazały, że jest to ciało kobiety w ciąży. Pochodziła z elity społeczności tebańskiej i została starannie zmumifikowana, owinięta w tkaniny i wyposażona w bogaty zestaw amuletów. Do odkrycia doszło w ramach projektu Warsaw Mummy Project.

Kolejnym najważniejszym zagranicznym odkryciem Polskiej archeologii w 2021 roku wybranym przez Jury jest: Grecja – Identyfikacja tekstyliów na odciskach pieczęci świadczy o rozwoju rzemiosła

Dziesiątki nieznanych rodzajów tekstyliów zidentyfikowała na odciskach pieczętnych z Grecji epoki brązu badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej analizy wielokrotnie zwiększają wiedzę na temat m.in. tkanin, sznurków czy wyrobów z wikliny. Wszystkie, dotąd nigdzie nie publikowane dane, są teraz dodatkowo upowszechnione w ramach bazy danych w wolnym dostępie.

Wybrane przez Jury najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce 2021 roku to: Wrzępia – ogromne centrum produkcji garncarskiej jednym z największych w Barbaricum

W ramach realizacji projektu Archeologicznego Zdjęcia Polski, na powierzchni pola we Wrzępi w latach 90. XX wieku odkryto bardzo liczne fragmenty naczyń zasobowych, natrafiono wówczas na pierwsze ślady wiązane z produkcją garncarską. Badania prowadzone przez archeologów z Fundacji Arch pozwalają na stwierdzenie, że jest to prawdopodobnie jedno z największych stanowisk produkcyjnych okresu rzymskiego na obszarze europejskiego Barbaricum.

Szczegółowy opis wybranych odkryć i wydarzeń można znaleźć na stronie:

www.archeologia.com.pl

Poprzedni artykułPadł rekord nowych przypadków zakażenia koronawirusem
Następny artykułRząd skraca kwarantannę, zaleca pracę zdalną