21 grudnia 2021 to początek astronomicznej zimy i najkrótszy dzień w roku. Tego dnia najczęściej występuje przesilenie zimowe.
Przesilenie zimowe to moment, w którym Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca. Z powodu długości roku słonecznego (około 365 dni, 5 godzin i 49 minut) i stosowania lat przestępnych przesilenie zimowe na półkuli północnej przypada 21 albo 22 grudnia. Na półkuli południowej przesilenie zimowe ma miejsce w momencie, gdy na półkuli północnej występuje przesilenie letnie, czyli 20–21 czerwca. Przesilenie zimowe daje początek astronomicznej zimie.
W tradycji słowiańskiej w związku z przesileniem zimowym celebrowano „Szczodre Gody”. Zwycięstwo światła nad ciemnością symbolizuje czas, w którym zaczyna przybywać dnia, a nocy ubywać – tym samym przynosząc ludziom nadzieję, optymizm oraz radość.
W 2021 roku astronomiczna zima zaczyna się dokładnie o godzinie 16:59.
21 grudnia to najkrótszy dzień w roku – w Polsce trwa od około 7 godzin i 15 minut (nad morzem) do około 8 godzin i 10 minut (w górach).
Kalendarzowa zima jak co roku zaczyna się 22 grudnia i potrwa do 21 marca.