Strona główna Top 45 dyplomatów pracujących dla Rosji wyrzuconych z Polski

45 dyplomatów pracujących dla Rosji wyrzuconych z Polski

0

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych poinformował, że z Polski wydalonych zostaje 45 rosyjskich dyplomatów.

ABW wskazuje, że Rosja coraz częściej działa ofensywnie wobec Polski. Przygotowano listę 45 osób z kręgów dyplomatycznych, które działają na rzecz wywiadu Rosji. Zawnioskowano o wydalenie tych osób z Polski – podał podczas konferencji prasowej Żaryn.

W czasie konferencji przedstawił on też najnowsze informacje związane z zatrzymaniem przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pracownika jednego z warszawskich urzędów, który został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna trafił do aresztu, czeka go sąd. Weryfikowane i analizowane są materiały dowodowe, zabezpieczone przez ABW, które mogą mieć związek ze sprawą.

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych listę zidentyfikowanych 45 osób: oficerów rosyjskich służb specjalnych i ich współpracowników, którzy przebywając w Polsce korzystają ze statusu dyplomatycznego.

Z uwagi na politykę Rosji wobec RP oraz jej sojuszników, a także biorąc pod uwagę agresję rosyjską przeciwko Ukrainie, Szef Agencji wnosi o wydalenie wskazanych osób z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Materiały ABW dowodzą, że działalność zidentyfikowanych funkcjonariuszy i współdziałających z nimi osób służy realizacji rosyjskich przedsięwzięć wywiadowczych wymierzonych w stabilność Rzeczypospolitej Polskiej i jej partnerów na arenie międzynarodowej oraz zagraża interesom i bezpieczeństwu Polski.

Szef ABW wnosi do MSZ o wydanie decyzji skutkujących pilnym opuszczeniem naszego kraju przez wszystkie objęte wnioskiem osoby.

Wśród funkcjonariuszy objętych wnioskiem znajduje się oficer służb rosyjskich, którego działalność została rozpoznana w śledztwie dotyczącym obywatela RP zatrzymanego 17 marca br. pod zarzutem szpiegostwa.

Oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia Konwencji Wiedeńskiej.

Poprzedni artykułPolak miał szpiegować dla Rosji. ABW zatrzymała go w urzędzie
Następny artykułRząd podjął decyzję ws. obostrzeń. Niebawem konferencja MZ