Strona główna Top 79. Tou de Pologne. Dziś drugi etap wyścigu

79. Tou de Pologne. Dziś drugi etap wyścigu

0
Drugi etap w całości odbędzie się na Lubelszczyźnie. Ten dzień rozpocznie się w Chełmie, trzecim pod względem liczby ludności mieście województwa lubelskiego. Na trasie do zdobycia będą, aż trzy Premie Lotne LOTTO. Pierwsza w Hrubieszowie, druga w Tomaszowie Lubelskim, Powiecie Tomaszowskim i ostatnia w Szczebrzeszynie, Powiecie Zamojskim. Po drodze zaplanowano jeszcze dwie Premie Górskie PZU IV kat. Podjazd w Michalowie-Kolonii i zaraz po niej kolejna wspinaczka po Premię Górską PZU IV kat. w Sabaudii. Zawodnicy wjadą na linię mety w Zamościu, gdzie będą musieli pokonać blisko 9 kilometrową rundę wokół „perły renesansu”.
Interesujące miejsca na trasie
Wieża w Stołpiu   Wieża ta w okolicach Chełma uważana jest za najstarszy zabytek architektury romańskiej we wschodniej Polsce, a przez swoje nawiązanie do kultury bizantyjskiej jest budowlą wyjątkową. Oprócz militarno-obronnego charakteru budowli, nowsze źródła podają, że mogła to być wieża klasztorna, w której mieszkała wielka księżna, żona Romana Halickiego, po śmierci męża w bitwie pod Zawichostem w 1205 roku. Przypuszcza się, że mogła ona pochodzić z Bizancjum, gdzie podobne wieże wznoszono jako prywatne kaplice dla członków elity arystokratycznej.
  Stare Miasto w Zamościu – centrum dziedzictwa UNESCO
Zamość nosi miano „miasta idealnego” i zaprojektowany został przez architekta Bernando Morando, pochodzącego z Padwy, Zamość jest doskonałym przykładem późno-16-wiecznego miasta renesansowego. Położony na szlaku handlowym łączącym zachodnią i północną Europę z Morzem Czarnym, zachował swój oryginalny układ i fortyfikacje oraz dużą liczbę budynków, które łączą włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne. W 1994 roku historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uznane za „unikalny przykład renesansowego miasta w Europie Środkowej”.  
Poprzedni artykuł79. Tour de Pologne wystartował!
Następny artykułStrażacy i policjanci powrócili z akcji gaszenia pożaru Parku Narodowego w Czechach