Strona główna Ciekawostki 92. rocznica urodzin Stanisława Barei

92. rocznica urodzin Stanisława Barei

0

5 grudnia mija 92. rocznica urodzin Stanisława Barei. Bareja jest jednym z nielicznych polskich twórców kultury i reżyserów, którzy przetrwali próbę czasu – jest chętnie oglądany do dnia dzisiejszego przez każde z pokoleń, niezależnie od wieku.


Mimo że Stanisław nie był pupilkiem krytyków filmowych, to jego filmy wciąż są oglądane, do życia codziennego weszły z nich żarty i powiedzonka. Ich jakość i humorystykę oceniła wierna publiczność, która od początku tłumnie chodziła na jego filmy.


Zdaniem wielu to najlepszy polski reżyser komediowy XX w. Jego filmy „Miś”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy serial „Alternatywy 4” zyskały status dzieł kultowych.
Stanisław Bareja zmarł 14 czerwca 1987 r. w niemieckim Essen, gdzie pojechał na stypendium – miał nakręcić film dokumentalny o zbiorach Folkwang Museum. Bareja dbał o siebie, prawie nie pił alkoholu, dużo jeździł na rowerze, ale od połowy lat 70. miał problemy z sercem. W 1983 r. przeszedł operację serca i założono mu bajpasy.

Poprzedni artykułLewica chce kary grzywny dla osób, które się nie chcą szczepić
Następny artykułWypadek z udziałem wozu strażackiego. Są poszkodowani