Strona główna Top 95 lat kończy papież Benedykt XVI

95 lat kończy papież Benedykt XVI

0

16 kwietnia 1927 roku, również w Wielką Sobotę, na świat przyszedł Joseph Ratzinger, papież Benedykt XVI.  Jest synem Josepha, który był wiejskim żandarmem w randze komisarza, czyli Gendarmerie-Kommissar i Marii, która była kucharką, pracującą w małych pensjonatach. Rodzina należała pod względem majątkowym do niższej klasy średniej

Rodzina sprzeciwiała się ideologii nazistowskiej, jednak sam Joseph w wieku 14-lat został przymusowo wcielony do Hitlerjugend. Wraz z bratem Georgem w 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Kardynał Joseph Ratzinger był jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II. Przez 24 lata pełnił wysoką funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary.

Po śmierci św. Jana Pawła II 2 kwietnia 2005, Ratzinger był uważany za jednego z najpoważniejszych kandydatów do objęcia tronu piotrowego. Został wybrany w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, 19 kwietnia 2005, tuż przed godziną 18. Tradycyjne „Habemus papam” zostało wypowiedziane 40 minut później. Nowego papieża przywitał stutysięczny tłum zgromadzony na Placu św. Piotra- podało Polskie Radio.

Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 28 lutego 2013, do godz. 20. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja ojca świętego od 1294 roku. Papież jako powód swojej decyzji podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat.

Jego następcą został 13 marca 2013 kardynał Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Dziś papież Benedykt mieszka w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie, unika wystąpień publicznych.

Poprzedni artykułNie jesteś kiełbasą, żeby się żegnać. Ksiądz z osiedla wyjaśnia [video]
Następny artykułPLK przygotowane na bezpieczne podróże podczas Świąt Wielkanocnych