Strona główna Top Amantadyna hamuje wirusa Sars-Cov-2. Jest stanowisko badaczy

Amantadyna hamuje wirusa Sars-Cov-2. Jest stanowisko badaczy

0
Amantadyna

Pismo „Communications Biology” poinformowało o wynikach badań nt. działania amantadyny w leczeniu Covid-19. Badacze podali: „Amantadyna hamuje znane już oraz nowo odkryte tzw. kanały jonowe kodowane przez wirusa SARS-CoV-2”.

Autorzy uznali amantadynę za jeden ze sposobów leczenia Covid-19. Badania kliniczne nad skutecznością specyfiku trwają.

Jak podał portal Polsat News, amantadyna w minionym wieku stosowana była głównie do leczenia wirusa grypy: „

W artykule opublikowanym właśnie w (należącym do grupy „Nature”) piśmie „Communications Biology” naukowcy z Danii, Niemiec i Grecji wykazali, że amantadyna i heksametylenoamiloryd (HMA) blokują aktywność kanału jonowego białka E z wirusa SARS-CoV-2 – wiroporyny występującej w otoczce koronawirusów. Działania takiego nie ma natomiast pochodna amantadyny, rymantadyna.

Badacze piszą, że rekomendują amantadynę jako tani, łatwo dostępny i skuteczny specyfik w walce z koronawirusem.

Badania kliniczne nad skutecznością amantadyny w Polsce nie zakończyły się jeszcze. Rozpoczęto je w kwietniu tego roku, ale nie opublikowano nawet szczątkowych wyników badań.

Jako jeden z pierwszych amantadynę w walce z Covid-19 zaczął w Polsce zalecać dr Włodzimierz Bodnar, pulmonolog z Przemyśla, wobec którego wszczęto postępowanie na narażenie na utratę życia lub zdrowia pacjentów, których lekarz leczył amantadyną w czasie zakażenia wirusem Sars-Cov-2. O skuteczności leku po leczeniu u Bodnara mówili m.in. Grzegorz Lato, a także politycy jak Robert Winnicki, czy Marcin Warchoł. O stosowaniu tego specyfiku

Poprzedni artykułCzy znasz te osoby? IPN ustala ich tożsamość
Następny artykułNiedzielski chciałby obowiązku szczepień dla pewnych grup społecznych