Strona główna Kobieta Apel o ułaskawienie 24-letniej Mariki. Czy jej czyn zasłużył na tak wielką...

Apel o ułaskawienie 24-letniej Mariki. Czy jej czyn zasłużył na tak wielką karę? (VIDEO)

0
Źr. Screen Twitter Ordo Iuris

Rok więzienia ma już za sobą 24-letnia Marika Matuszak. W 2020 r. mając 21 lat w czasie parady równości, nie zgadzając się na promocję środowiska LGBT, pod wpływem impulsu chciała wyrwać dziewczynie tęczową torebkę, wartą ok. 15 zł. Sąd okazał się dla niej surowy – otrzymała wyrok trzech lat pozbawienia wolności. W tej chwili ma jeszcze przed sobą dwa lata odsiadki, ale doczekała się przerwy w pobycie w więzieniu. Ten czas Instytut Ordo Iuris wykorzystuje na starania u Prezydenta RP o ułaskawienie dla młodej kobiety. W sieci umieścili nagranie z jej prośbą.

Do Prezydenta skierowana zostanie także petycja, którą wciąż można podpisać:

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracamy się dziś do Pana z pilną prośbą o ułaskawienie młodej dziewczyny, która od ponad roku przebywa w zakładzie karnym po wyjątkowo surowym, niewspółmiernym do winy i rażąco niesprawiedliwym wyroku sądowym.

21-letnia Marika była młodą i aktywną społecznie studentką Politechniki Poznańskiej, która w sierpniu 2020 roku – w dniu, w którym w Poznaniu odbył się  „marsz równości” –w geście protestu przeciwko ideologicznym postulatom ruchu LGBT, dopuściła się wraz z trzema innymi sprawcami nieudanej próby wyszarpnięcia kobiecie lnianej torby w barwach flagi LGBT. W następstwie została oskarżona o rzekomy rozbój i próbę kradzieży torby o wartości 15,00 zł i skazana na 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności.

Nie ulega wątpliwości, że działając w emocjach, Marika przekroczyła granice dopuszczalnej formy sprzeciwu wobec poglądów innych osób. Ma tego świadomość i żałuje swojego zachowania.

Jednak to co ją spotkało jest oburzające i urągające nawet najsurowszemu poczuciu sprawiedliwości. Szarpiąc za torbę, Marika nie spowodowała straty materialnej ani nie wyrządziła krzywdy fizycznej jej właścicielce, która uprawniałaby sąd do wydania wyroku bezwzględnego pozbawienia wolności.

Również kwalifikacja czynu Mariki jest nieracjonalna. Nie była to próba kradzieży. Motywacją dziewczyny był jej sprzeciw wobec ideologicznych postulatów ruchu LGBT.

Nie sposób nie ulec wrażeniu, że wymierzając taką karę, poznański sąd nie kierował się jedynie oceną samego czynu, ale również względami ideologicznymi oraz osobistym stosunkiem do światopoglądu oskarżonej. Jako jedną z okoliczności obciążających Sąd uznał udzielanie się przez młodą kobietę w… Młodzieży Wszechpolskiej – największej w Polsce organizacji młodzieżowej o charakterze formacyjnym, wychowującej młode pokolenia Polaków w duchu narodowym i katolickim. Po osadzeniu w zakładzie karnym została umieszczona w jednej celi z kobietą, która obnosiła się z odmienną orientacją seksualną oraz przebierała za mężczyznę. Na teren zakładu karnego pozwolono wnieść jednej ze współosadzonych torbę z tęczowym emblematem, podczas gdy jej prośby o pozwolenie na posiadanie chociaż jednej sukienki są za każdym razem odrzucane.

Poczucie niesprawiedliwości orzeczenia w sprawie 24-letniej Mariki potęguje fakt nierównego traktowania przez sądy różnych grup społecznych. Kilka tygodni temu zapadł wyrok w głośnej sprawie aktywistów LGBT, którzy dokonali linczu na wolontariuszach Fundacji Pro-Prawo do życia. Agresywni chuligani zatrzymali furgonetkę należącą do fundacji, zamalowali i pocięli plandekę, zamazali tablice rejestracyjne, poprzebijali opony, wyłamali lusterka, a wreszcie pobili wolontariusza, który wyszedł z samochodu, by nagrać całe zdarzenie. Jeden z agresorów miał w rękach nóż. Wówczas najbardziej agresywne osoby zostały skazane na ograniczenie wolności w postaci wykonywania nieodpłatnych prac społecznych oraz karę pieniężną. W uzasadnieniu wysokości kary trzech lat pozbawienia wolności wymierzonej Marice sąd zaś wskazał, że „niczym nie uzasadnione w przedmiotowej sprawie byłoby wymierzenie oskarżonej kary niższej, które mogłoby być odbierane społecznie w kategoriach bezkarności i osłabiałoby społeczne przekonanie o nieuchronności kary za popełnione przestępstwo. W ocenie Sądu jedynie bezwzględna kara pozbawienia wolności stanowi adekwatną reakcję na popełniony przez oskarżoną czyn i jest w stanie zmusić ją do krytycznej oceny swojego zachowania.” W tym kontekście widać wyraźnie, że mamy do czynienia ze stosowaniem różnych kryteriów wobec osób po różnych stronach sporu światopoglądowego.

W efekcie surowego wyroku poznańskiego sądu, może dojść do zniszczenia życia wchodzącej w dorosłość osoby. 24-letnia Marika już od ponad roku przebywa w zakładzie karnym. W związku z tym była zmuszona przerwać studia. Pod znakiem zapytania stanęło jej dalsze wykształcenie i przyszłość zawodowa. Musiała zawiesić swoje plany założenia rodziny oraz odłożyć rehabilitację po złamaniu kostki, do którego doszło na krótko przed osadzeniem w zakładzie karnym. Dziewczyna wchodząc do zakładu karnego nie była w stanie poruszać się samodzielnie. Chodziła o kulach. Zaniedbania w rehabilitacji mogą negatywnie odbić się na jej zdrowiu w przyszłości.

Dlatego licząc na Pańskie poczucie sprawiedliwości, zwracamy się do Pana z apelem o uwzględnienie prośby o ułaskawienie Mariki, aby niesprawiedliwa i niewspółmierna do winy kara nie przekreśliła szansy na naukę oraz życie rodzinne tej młodej kobiety.

Zwracamy również uwagę, że szerokie kręgi społeczeństwa z niepokojem śledzą nierówność w traktowaniu różnych grup społecznych przez sądy.

Apelujemy o szybką decyzję przez wzgląd na sprawiedliwość i praworządność.

Organizatorzy petycji:

Instytut Ordo Iuris, Młodzież Wszechpolska, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości

W czwartek wieczorem petycję podpisało już prawie 20 tys. internautów. Sprawa Mariki zbiegła się z wyrokiem na aktywistkę związaną z totalną opozycją. „Babcia Kasia” za znieważenie policjanta została ukarana jedynie grzywną w wysokości 500 zł.

Poprzedni artykułPrawo.pl: leki OTC mogą być refundowane w określonych przypadkach
Następny artykuł„Babcia Kasia” niemal bezkarna. Niska grzywna dla aktywistki (VIDEO)