Strona główna Historia Archeolodzy odkryli w Rzeszowie fragment Bramy Sandomierskiej

Archeolodzy odkryli w Rzeszowie fragment Bramy Sandomierskiej

0

Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował końcem listopada o rozpoczęciu przez Fundację Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego badań archeologicznych na ulicy Grunwaldzkiej.

Co zostało odkryte? Na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z Kopernika na głębokości około 2,5 metra pod obecną nawierzchnią ulicy natrafiono na fragmenty muru Bramy Sandomierskiej. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się granica miasta i stał budynek, w którym mieścił się urząd celny gdzie pobierano myto od kupców. Brama Sandomierska została uwieczniona na planie Rzeszowa z 1762 roku, autorstwa Karola Henryka Wiedemanna.

Na podstawie wydanego pozwolenia konserwatorskiego, Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, działając na…

Opublikowany przez Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Niedziela, 29 listopada 2020

Prace archeologiczne przyniosły również odkrycia datowane na XVII wiek: pozostałości najstarszego dotychczas znanego bruku kamiennego tzw. „kocich łbów”, drewnianej konstrukcji drogi oraz mnóstwo zabytków ruchomych.

Ulica Grunwaldzka to jedna z najstarszych ulic w Rzeszowie. Jej nazwę zmieniono na początku XX w. Swego czasu była to jedna z głównych dróg dojazdowych do miasta. W planach jest jej renowacja. 

Badania archeologiczne na zlecenie miasta Rzeszów potrwają do początku marca.  

Poprzedni artykułZabytkowy kościół w Łodygowicach poddany pracom konserwatorskim
Następny artykułWiceminister wyzdrowiał z COVID-19. Zakaźnik nie przebiera w słowach