Strona główna Polityka Atak hakerski na stronę internetową Senatu

Atak hakerski na stronę internetową Senatu

0
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że w czwartek, 27 października br. w godzinach przedpołudniowych miał miejsce atak DDoS na serwery, utrzymujące stronę internetową Senatu RP.

Atak miał charakter wielokierunkowy, w tym między innymi z terenu Federacji Rosyjskiej.

Wdrożone zostały procedury bezpieczeństwa. W chwili obecnej serwis internetowy funkcjonuje normalnie.

Nie wiem, czy to wynika z naszej wczorajszej uchwały o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, czy to tylko koincydencja, ale od ok. 40 minut trwa silny atak hakerski na nasze serwery – powiedział wczoraj marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Senat 26 października br. jednomyślnie, 85 głosami, podjął uchwałę o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny, w której „z całą mocą potępia agresję rosyjską i wzywa wszystkie kraje opowiadające się za pokojem, demokracją i prawami człowieka do uznania władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny”.

W uchwale senatorowie przypominają, że 24 lutego 2022 r. siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpętały bestialską wojnę z Ukrainą, chcąc wymazać z mapy ten suwerenny kraj oraz wyniszczyć jego naród. Podkreślają, że heroiczna obrona niepodległości przez obywateli Ukrainy wzbudziła podziw całego wolnego świata. Ukraina jest dziś najważniejszym miejscem, broniącym demokracji i wolności.

W uchwale senatorowie napisali, że rosyjscy najeźdźcy terroryzują mieszkańców ukraińskich miast, bombardując cywilne cele. „Bandyci w rosyjskich mundurach torturują i mordują jeńców wojennych oraz cywilów na okupowanych terytoriach. Uprowadzają ukraińskie dzieci, by wychować je na reżimowych janczarów. Wywożą, przesiedlają i zsyłają ukraińskich obywateli na dalekie peryferia Rosji” – czytamy w uchwale. Wszystkie te akty państwowego terroryzmu znamy dobrze z kart historii. Europejczycy wierzyli, że nigdy już nie zagrozi im ludobójstwo i zbrodnie wojenne. Tymczasem Władimir Putin i jego aparat przemocy wrócili do okrutnych praktyk reżimów stalinowskiego i hitlerowskiego. „Dlatego Rosja musi zostać pokonana i pozbawiona możliwości zagrażania sąsiadom” – apelują senatorowie w uchwale. Wyrażają uznanie wszystkim instytucjom i organizacjom, które podjęły się badania i dokumentowania zbrodni popełnianych na społeczeństwie ukraińskim i wzywają społeczność międzynarodową do udzielenia pełnego wsparcia Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu, prowadzącemu dochodzenia wobec odpowiedzialnych za te zbrodnie. Senat w uchwale dziękuje wszystkim Polkom i Polakom, administracji rządowej i samorządowej, organizacjom pozarządowym i przedsiębiorcom, za ogrom pomocy okazywanej od 24 lutego uciekającym spod rosyjskich bomb Ukraińcom, głównie kobietom i dzieciom.

Źródło informacji: CIS

Poprzedni artykułChirurgia plastyczna – gdzie najlepiej w Polsce?
Następny artykułW przychodniach i aptekach nadal obowiązywać będą maseczki