Strona główna Top Baltic Pipe da nam niezależność od Rosji

Baltic Pipe da nam niezależność od Rosji

0

Rząd finalizuje działania związane z zapewnieniem Polsce niezależności gazowej. Jeszcze w tym roku do użytku oddany zostanie gazociąg Baltic Pipe, który umożliwi – po raz pierwszy w historii – przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo–Wschodniej. Rozbudowujemy także istniejący system przesyłowy gazu w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś tłocznię błękitnego paliwa w Goleniowie, która jest częścią gazociągu.

Szef rządu podkreślił, że Baltic Pipe jest strategiczną inwestycją, która idzie w poprzek rosyjskim interesom. „Jesteśmy świadkami wielkiego dzieła, konsekwentnej realizacji gazociągu, który da nam niezależność” – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Wbrew kpinom, szyderstwom i ironii realizowaliśmy nasz plan uniezależnienia od Rosji, który dziś doprowadzamy do końca” – dodał.

Baltic Pipe

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach Europy Środkowo–Wschodniej. Jednocześnie Baltic Pipe pozwoli na tzw. przesył dwukierunkowy, tj. będzie nim można dostarczać gaz z Polski do Danii.

Uruchomienie transportu gazu do Polski planowane jest na 1 października 2022 r. Początkowa przepustowość Baltic Pipe będzie wynosić ok. 2-3 mld m3 w ujęciu rocznym. Natomiast pełna przepustowość – w ilości 10 mld m3 rocznie – zostanie osiągnięta od początku 2023 r.

Inwestycja biegnie od Morza Północnego, gdzie połączy się z gazociągiem Europipe II, zapewniając tym samym dostęp do gazu ze złóż norweskich. Następnie poprzez wybudowanie infrastruktury na terytorium Danii oraz na dnie Morza Bałtyckiego gazociąg połączy się z polskim systemem przesyłowym. 

Rozbudowa tłoczni gazu Goleniów

Inwestycja polega na rozbudowie istniejącej tłoczni gazu w Goleniowie, w tym na rozbudowie węzła przesyłowego, jak również na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową. 

Rozbudowana tłocznia w Goleniowie odpowiedzialna będzie za przesyłanie do klientów zwiększonych ilości gazu z Baltic Pipe oraz Terminalu LNG w Świnoujściu. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 r.

Poprzedni artykułJutro ostatni dzień Instagrama w Rosji. Influencerzy załamani
Następny artykułAwantura w Krakowie. Trener Zieliński uspokajał kibiców [VIDEO]