Strona główna Top Będą dofinansowania na zakup nawozów dla rolników

Będą dofinansowania na zakup nawozów dla rolników

0

Rosnące ceny surowców, w tym szczególnie gazu, przekładają się na wyższe ceny nawozów i żywności w sklepach. Dlatego wprowadzamy kolejne rozwiązania, dzięki którym więcej pieniędzy zostanie w portfelach Polaków. Wsparcie z budżetu państwa obejmie rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej. Pomoc będzie dotyczyć nawozów, które producenci rolni kupili od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Dofinansowanie obejmie do 50 ha powierzchni i wyniesie do 500 zł za 1 ha. To realne wsparcie dla rolników, ale też wszystkich Polaków, który zapłacą mniej za produkty spożywcze. Oprócz tego do 2027 r. przedłużamy ochronę przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu. Na tym rozwiązaniu skorzysta 7 mln gospodarstw domowych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także jednostki takie jak szpitale, szkoły czy instytucje kultury.

Wojna, którą wywołał Putin to jest horror dla Ukrainy i jej mieszkańców. Oprócz tego, ta wojna wywołuje również ogromne gospodarcze problemy. Jest to taki czas, kiedy nasz rząd postanowił wdrożyć Tarczę “AntyPutinowską”. Nazywamy ją w ten sposób umownie, bo to w tej wojnie wywołanej przez Putina, skupia się jak w soczewce bardzo wiele problemów – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier dodał, że w tej walce rząd będzie starał się przeciwdziałać inflacji, która jest dużo wyższa niż miesiąc czy dwa miesiące temu przewidywało większość ekonomistów. Poinformował, że  oprócz tego rząd będzie skupiać się także na sprawach związanych z miejscami pracy, ze wsparciem firm, które do tej pory działały na rynku rosyjskim:  –  Sami apelujemy, żeby wstrzymały te działania na rynku rosyjskim. Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki.

Głównym celem pierwszej części tzw. Tarczy AntyPutinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. – Temu, który wiemy już, że będzie niesamowicie dynamiczny, będzie niestety wysoki – poinformował premier.

Pomoc dla rolników – dopłaty do nawozów mineralnych

Pomoc będzie skierowana do rolników, którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej. Producenci rolni będą mogli otrzymać wsparcie z budżetu państwa do nawozów, które zostały kupione od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

– Rolnicy odczuwają skutki polityki Putina, polityki rosyjskiej już od wielu miesięcy. Stąd nasze rozwiązania mają chociaż częściowo pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Dofinansowaniem będzie mogło być objęte maksymalnie 50 ha powierzchni. Jakie będą limity wsparcia?

  • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych,
  • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

– Pomoc dla rolników została zaprojektowana tak, aby na podstawie faktur na zakupy nawozów, można było wypłacić rekompensatę. Będzie to rekompensata w wysokości około 1500 zł do jednej tony nawozu – podsumował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Aby otrzymać dofinansowanie, do 16 maja 2022 r. rolnik będzie musiał złożyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularz zostanie opracowany i udostępniony przez Agencję na jej stronie internetowej.

Ważne! Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od momentu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

Tarcza ochronna przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu

– W obliczu imperialnej polityki Rosji, zdecydowaliśmy o przedłużeniu ochrony taryfowej prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do 2027 r. – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ochrona taryfowa obejmie 7 mln gospodarstw domowych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki użyteczności publicznej – takie jak szpitale czy szkoły. Dzięki temu zostanie ograniczone ryzyko gwałtownego wzrostu cen, a w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konsekwentnie, od wielu lat, Polska podejmuje działania związane z dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych. Chcemy zabezpieczyć się przed rosyjskim szantażem energetycznym. Polska już w tej chwili jest gotowa, aby zrezygnować z importu rosyjskich surowców. Niestety państwa Europy Zachodniej były mniej zapobiegliwe, dlatego ich uzależnienie od rynków wschodnich jest dużo większe.

– Przewidując zły przebieg wydarzeń, wcześniej zbudowaliśmy w Polsce prawdziwą przestrzeń do niezależności gazowej. Gazociąg Bałtycki z jednej strony i gazoport w Świnoujściu, który powiększamy do ponad 8 miliardów metrów sześciennych rocznego przerobu, zdolności do przyjmowania gazu LNG – to nasza odpowiedź. To nasza inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne. To nasza nowa infrastruktura gazowa, zapewniająca stabilność dostaw. To nasza nowa infrastruktura, która doprowadzi do zmniejszenia cen – poinformował premier Morawiecki.

Stabilność dostaw zagwarantuje nowa infrastruktura gazowa. To:

  • rozbudowa terminala LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu,
  • nowy terminal pływający w Gdańsku,
  • budowa nowych gazociągów przez GAZ-SYSTEM.

Co ważne, uruchomienie gazociągu Baltic Pipe, które zaplanowane jest jeszcze w tym roku, pozwoli na całkowite uniezależnienie się Polski od dostaw gazu we Wschodu.

Poprzedni artykułPrezydent USA przyleci w piątek do Polski
Następny artykułRosyjski bombowiec nad Polską? Jest informacja MON