Strona główna Top Będą zmiany w emeryturach dla rolników

Będą zmiany w emeryturach dla rolników

0

Rząd chce zmian w emeryturach dla rolników. Resort finansów i rolnictwa chce zmian w podstawie emerytury. Zmiany mają dotyczyć podwyższenia podstawy.

Obecnie emerytura podstawowa to 1084,58 zł, a najniższa emerytura – 1338,44 zł. Nowe przepisy mają rozwiązać m.in. problem niewystarczającego poziomu waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.

Ministerstwo rolnictwa: projekt ma na celu zmianę przepisów w zakresie waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych. Proponowana zmiana sprowadza się do powiązania wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych

Obecnie emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, ponieważ świadczenia te wypłaca się w kwocie odpowiadającej iloczynowi wskaźnika wymiaru ustalanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników i aktualnej emerytury podstawowej – podał Money.pl

Premier Mateusz Morawiecki podczas ogólnopolskiego święta wsi zauważył, że:

My rządzący nie chowamy głowy w piasek. Wiemy jak jest ciężko i przede wszystkim zależy nam na jednym, aby wszyscy rolnicy wiedzieli, że jesteśmy z wami, że wypełniamy nasze zobowiązania i będziemy wypełniać, że będziemy troszczyć się o to, aby trud pracy polskiego rolnika, nie tylko nie został zmarnowany, ale by polska wieś cieszyła się rozwojem, sukcesami, żebyśmy jak najszybciej wyszli z tych kłopotów, w których dzisiaj znajduje się cała Europa –  podkreślił szef rządu dziękując rolnikom za ich trud pracy -mówił.

Współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa – uważnie wsłuchujemy się w głos rolników, przyjmujemy ich wnioski, zgłaszane uwagi i postulaty. W czasach trudnych dla rozwoju rolnictwa wspieramy polską wieś. Do tej pory: 

  • Zablokowaliśmy sprzedaż polskiej ziemi.
  • Wprowadziliśmy dopłaty dla rolników.
  • Wprowadziliśmy 0 proc. VAT na nawozy.
  • Zapewniliśmy dopłaty do paliwa rolniczego.
  • Wprowadziliśmy rolniczy handel detaliczny. 
  • Doprowadziliśmy do spadku ubóstwa na wsi i wzrostu dochodów na wsi.
  • Wprowadziliśmy wyższe emerytury rolnicze.
Poprzedni artykułBędą progi dochodowe przy świadczeniu 500 plus?
Następny artykułDuże zmiany na rynku aut używanych