Strona główna Top Będzie waloryzacja kwoty, od której kradzież jest przestępstwem?

Będzie waloryzacja kwoty, od której kradzież jest przestępstwem?

0

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś mówił w środę w Radiu Plus o planach dotyczących zwiększenia kwoty kradzieży, która zaliczana jest jako przestępstwo.

Inflacja wchodzi wszędzie, ale taka zmiana byłaby sensowna ze względu na zmniejszenie biurokracji – powiedział wiceminister.

Zmiany w ustawie zarekomendowała w minionym tygodniu sejmowa komisja nadzwyczajna. Zmiany miałyby dotyczyć punktów tj.: zmiany kodeksu karnego i niektórych innych ustaw, zaostrzającego m.in. kary za najcięższe przestępstwa. Wśród nich znalazło się podwyższenie z 500 do 800 zł kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem (zmiana dotyczy art. 119 par. 1 Kodeksu wykroczeń).

Woś komentując plany dodał:

To 800 zł wydaje się być roztropne przede wszystkim z perspektywy umniejszenia biurokracji. Z drugiej strony, czy istotne jest to, czy złodziej pójdzie siedzieć z Kodeksu wykroczeń, czy z Kodeksu karnego? Pewnie lepiej z Kodeksu wykroczeń, ale więzienie to więzienie.

Głos w sprawie zabrała Polska Izba Handlu:

Podniesienie progu przestępstwa przy kradzieży z 500 zł na 800 zł? Jest to absolutnie niedopuszczalne. Już wielokrotnie jako organizacja branżowa mówiliśmy, że podnoszenie tego progu uderza w uczciwych przedsiębiorców. 800 zł to poważna kwota jeżeli chodzi o zakupy w punkcie detalicznym. W ogóle w naszej ocenie konstrukcja czynów przepołowionych w przypadku kradzieży naraża uczciwych przedsiębiorców na ryzyko notorycznych kradzieży budzi oraz wątpliwości co do właściwego interpretowania konstytucyjnej zasady ochrony własności. Już obecna kwota 500 zł jest uznawana przez branżę za rażąco zbyt wysoką. Zmiana na 800 zł jest przyzwoleniem i zachętą do dokonywania kradzieży w sklepach. Mamy pełną świadomość iż wprowadzono rejestr sprawców kradzieży jednak kategorycznie sprzeciwiamy się wprowadzeniu takiej zmiany ponieważ sam rejestr wszystkiego nie rozwiąże. Nie ma żadnego uzasadnienia aby w ten sposób relatywizować kradzież. Jako najszersza reprezentacja handlu detalicznego w Polsce z całą stanowczością sprzeciwiamy się takim zmianom w kodeksie wykroczeń.

Poprzedni artykułTo koniec pewnej epoki. „Umarł” Internet Explorer
Następny artykułNad Polskę nadciągają tropikalne upały