Strona główna Świat Będzie zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Kto skorzysta?

Będzie zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe. Kto skorzysta?

0
Wypalenie zawodowe, fot. ilustracyjna

Od nowego roku ZUS szykuje dla pracowników nową formę zwolnienia lekarskiego. Rewolucją będzie wpisanie nowej formy choroby, wypalenia zawodowego. Kto skorzysta na L4?

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób WHO za nową jednostkę chorobową uznano tzw. wypalenie zawodowe. Od nadchodzącego roku 2022 roku, będzie ono uznawane za chorobę, a pracownik będzie mógł otrzymać za nią zwolnienie lekarskie.

Objawy wypalenia zawodowego, którego przyczynami są m.in. przewlekły stres, zmęczenie czy zbyt wygórowane cele, to m.in. wyczerpanie, obnizony nastrój i ocena własnych dokonań, zobojętnienie.

Jak pisze portal pit.pl do rozpoznania objawów wypalenia zawodowego najczęściej stosuje się trójwymiarową teorię wypalenia Christiny Maslach zgodnie z którą na tę chorobą składają się trzy elementy:

  • fizyczne: poczucie wycieńczenia lub wyczerpania energii,
  • emocjonalne: obniżony nastrój, negatywne uczucia lub zobojętnienie przejawiające się cynicznym i pozbawionym empatii zachowaniem,
  • behawioralne: zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań i poczucie, że wszystko co się robi nie ma sensu lub jest niewystarczająco dobre.

Poprzedni artykułBiałoruś wstrzymuje dostawy ropy naftowej do Polski
Następny artykułPiS chce segregacji sanitarnej. Poseł Konfederacji zaprotestował [video]