Strona główna Mężczyzna Bezpieczeństwo podczas spawania – jak unikać zagrożeń?

Bezpieczeństwo podczas spawania – jak unikać zagrożeń?

0
bezpieczeństwo podczas spawania

Do spawania potrzebna jest odpowiednia wiedza i umiejętności, a także dobrze dobrany sprzęt. To jednak nie wszystko – należy też zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób znajdujących się w pobliżu. Dlaczego nie należy lekceważyć zasad BHP dotyczących spawania i w jaki sposób uniknąć niebezpieczeństwa?

Zagrożenia na stanowisku spawalniczym

W czasie procesu spawalniczego pojawia się wiele czynników zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Te najbardziej niebezpieczne to:

  • Promieniowanie łuku spawalniczego – w czasie spawania lub cięcia łukiem elektrycznym powstaje promieniowanie ultrafioletowe, termiczne, a także optyczne.
  • Pyłowe i gazowe zanieczyszczenia – kiedy spawasz, wydziela się dym spawalniczy, czyli mieszanina średnio- i wysokodyspersyjnych cząstek stałych i chemicznych substancji. Jest on bardzo toksyczny.
  • Hałas – nie można nie wspomnieć o tym, że procesy spawalnicze wiążą się z bardzo dużym hałasem w środowisku pracy. Dotyczy to m.in. cięcia termicznego.
  • Zagrożenie pożarowe – w czasie spawania powstają iskry, które w wyniku kontaktu z substancjami łatwopalnymi lub wybuchowymi mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

To jednak nie są jedyne zagrożenia, które towarzyszą procesom spawania. Pozostałe to m.in.: odpryskujące opiłki metalu, ryzyko porażenia prądem, niedostateczne oświetlenie stanowiska roboczego, wykonywanie pracy w niewygodnej, wymuszonej pozycji czy ręczne przenoszenie ciężkiego sprzętu i akcesoriów. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w czasie spawania?

Przygotowanie stanowiska pracy

Zanim zaczniesz spawać, upewnij się, że stanowisko pracy jest odpowiednio przygotowane. W pobliżu nie mogą znajdować się substancje wybuchowe i łatwopalne. Te, których nie można usunąć, należy przykryć niepalnym materiałem, tak aby osłonić je przed iskrami. Sprawdź też, czy w razie potrzeby możesz szybko skorzystać z gaśnicy. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, czy przy stanowisku roboczym nie znajdują się niepowołane osoby (np. dzieci) lub zwierzęta.

Właściwy strój roboczy

Jednym z najbardziej istotnych elementów stroju roboczego spawacza jest przyłbica. Zapewnia ona ochronę oczu i twarzy przed promieniowaniem, jak również przed iskrami i odpryskującymi fragmentami metalu. Niektórzy spawacze przyznają, że znalezienie wygodnej i solidnej przyłbicy nie jest łatwe. Warto więc wybrać sklep oferujący wiele różnorodnych modeli, taki jak Allweld (https://allweld.pl/). W asortymencie dostępne są zarówno standardowe przyłbice spawalnicze, jak i samościemniające, które zmieniają stopień zaciemnienia w zależności od poziomu jasności w pomieszczeniu. W sklepie są ponadto profesjonalne modele z regulowanym nawiewem powietrza, zapewniające skuteczną ochronę przed szkodliwymi pyłami.

Przyłbica to jednak nie wszystko. Do spawania niezbędne są również grube rękawice robocze, chroniące przed oparzeniami dłoni. Pozostałe obowiązkowe elementy to długi, skórzany fartuch spawalniczy, a także gumowe, twarde obuwie robocze, najlepiej z antypoślizgową podeszwą. Musisz zadbać o to, aby ciało było zakryte. Odsłonięcie nawet niewielkiego fragmentu skóry może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje wynikające z kontaktu z płynnym metalem lub iskrami.

Dodatkowe środki ochrony

Jeśli wiesz, że podczas pracy będziesz narażony na duży hałas, poza maską spawalniczą powinieneś pamiętać też o ochronnych słuchawkach. Przed rozpoczęciem spawania sprawdź, czy Twój sprzęt jest w dobrym stanie technicznym, ważne jest również skontrolowanie wszystkich przewodów i samej sieci zasilającej. W ten sposób możesz zapobiec porażeniu prądem elektrycznym. Nie zapomnij też o robieniu przerw w pracy. Nawet jeśli pomieszczenie jest bardzo dobrze wentylowane, warto co pewien czas odpocząć na świeżym powietrzu.

Poprzedni artykułPosłowie z Podkarpacia zezwolili UE nakładać podatki na Polaków
Następny artykułPaulo Sousa ogłosił kadrę Polski na Mistrzostwa Europy