Strona główna Świat Cena OC idzie w górę! Od początku roku ceny wzrosły już o...

Cena OC idzie w górę! Od początku roku ceny wzrosły już o 10%

0
Inflacja w listopadzie wyniosła 7,7%.

III kwartał 2023 r. jest pierwszym od 6 lat okresem, który zakończył się podwyżką cen OC w skali roku. Średnia składka obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wzrosła w tym czasie o 7% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego i wyniosła 532 zł. Podwyżki dotyczą każdego regionu Polski; najwyższe sięgają ponad 20%.   

Kończy się pięcioletni cykl spadków średniej ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu. Jak wynika z raportu RanKING, przygotowanego przez porównywarkę ubezpieczeń i produktów finansowych rankomat.pl, trzeci kwartał tego roku był pierwszym od momentu rozpoczęcia nowej wojny cenowej na rynku ubezpieczeniowym, w którym cena polisy rok do roku poszła w górę. Kiedy poprzednim razem w 2015 roku doszło do zakończenia wojny cenowej, polisy OC podrożały o 85 proc. w ciągu zaledwie dwóch lat. Jeśli ten scenariusz powtórzy się, to kierowcy będą musieli płacić za ubezpieczenie nawet ponad 1000 zł rocznie.   

W ostatnim kwartale odnotowano podwyżkę również w stosunku do II kwartału 2023 roku. Wyniosła ona 16 zł, co można traktować jako zapowiedź dynamicznego wzrostu cen w kolejnych kwartałach. Wrzesień 2023 roku jest trzecim miesiącem z rzędu z podwyżkami cen OC.  

– W III kwartale 2023 r. średnia cena OC wyniosła 532 złote i była wyższa o 3,1% w porównaniu do poprzedniego kwartału. Nie jest to pierwszy tegoroczny wzrost przeciętnej składki w kraju. W II kwartale br. odnotowaliśmy podwyżkę 5,3%. Bardzo prawdopodobne, że tendencja wzrostowa utrzyma się też w kolejnych miesiącach. Poszczególni ubezpieczyciele będą stosować różną politykę cenową. Kierowcy powinni więc zwrócić szczególną uwagę na te zmiany. Mogą oni zaoszczędzić na OC porównując oferty różnych firm i wybierając najlepszą polisę. – komentuje Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.pl.  

Największe odchylenia od średniej ceny OC odnotowano w województwach: pomorskim (+19,7%), podkarpackim (-14,8%) i opolskim (-13,9%) – wynika z danych rankomat.pl. Różnica cen OC pomiędzy najtańszym Opolem a najdroższym Gdańskiem wyniosła aż 51,5%. We wszystkich miastach wojewódzkich ceny OC wzrosły w porównaniu do roku ubiegłego. Największe wzrosty dotyczyły mieszkańców Olsztyna (18,1%), Szczecina i Wrocławia (10,6%). 

Analiza powstała w ramach raportu RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych.  

Jego pełna treść jest dostępna pod poniżej:  

Raport RanKING   

Raport jest podsumowaniem trendów kształtujących średnie składki obowiązkowych polis w minionym roku. RanKING opiera się na największej bazie kalkulacji cen OC w Polsce. Dzięki temu może analizować zmiany z największą dokładnością ze wszystkich porównywarek ubezpieczeń.  

Poprzedni artykułPoszukują go listem gończym w całej Polsce
Następny artykułKBN30: Znamy rywali Diablo i Garcii