Strona główna Polityka Cudzoziemcy faworyzowani na rynku pracy. W 2022 r. mogą zarobić więcej niż...

Cudzoziemcy faworyzowani na rynku pracy. W 2022 r. mogą zarobić więcej niż Polacy

0

Jak donosi portal money.pl od przyszłego roku cudzoziemcy ubiegający się o pozwolenie na pracę i kartę pobytu w Polsce będą musieli zarabiać nie mniej niż 3010 zł miesięcznie, nawet jeśli będą pracowali tylko na część etatu lub na zleceniu. Polak zatrudniony na pół etatu za minimalną krajową dostanie w 2022 r. połowę tej kwoty.

Kontrowersyjny przepis przeszedł podczas poprzedniego posiedzenia Sejmu. Od 2022 roku obcokrajowcy starający się o pobyt tymczasowy i pracę w Polsce będą musieli udokumentować, że będą zarabiać nie mniej niż wynosi płaca minimalna bez względu na wymiar czasu pracy, czy formę umowy.

Oburzenie tym przejawem faworyzowania pracowników zagranicznych wyrazili przedstawiciele Ruchu Narodowego:

Tak skonstruowane przepisy powodują również kłopoty pracodawcom, którzy często deklarowali chęć zatrudnienia obcokrajowców na 1/3, czy 1/2 etatu. Wyższe uposażenie wiąże się również z wyższymi składkami, którymi obciążony będzie zatrudniający.

Rząd w uzasadnieniu ustawy napisał, że cudzoziemcy nie są u siebie i dlatego muszą mieć zagwarantowane minimum socjalne na przeżycie. Jednak Polacy migrujący wewnątrz kraju za pracą nie mają takiej formy ochrony…

W październiku 2021 roku łączna liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia wynosiła 871,7 tysięcy.

Poprzedni artykułDziś Andrzeja. Ilu mamy w Polsce mężczyzn o tym imieniu?
Następny artykułBiałorusini ostrzelali polskie maszty oświetleniowe na granicy