Strona główna Historia Cyfryzacja zasobów Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego

Cyfryzacja zasobów Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego

0

Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego wraz z Fundacją Wczoraj i Jutro, przy pomocy finansowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udostępniło swoje zasoby.

W sierpniu 2020 roku rozpoczęto prace nad projektem  „Digitalizacji zbiorów książkowych oraz druków ulotnych ze zbiorów Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego w Jelczu-Laskowicach”. W realizacje zadania zaangażowane było Muzeum, oraz Fundacja Wczoraj i Jutro. Środki na proces cyfryzacji podmioty uzyskały z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura cyfrowa”.

Pomysłem do podjęcia się digitalizacji było wyjście do szerszej grupy odbiorców jak i przekazanie wiedzy w sposób przystępny, z uwagi na to, iż coraz więcej ludzi sięga po czytniki elektroniczne.

Jak można dowiedzieć się z wywiadu, który ukazał się na portalu Narodowcy.net, to nie koniec prac nad dalszym udostępnianiem zbiorów Muzeum, których właścicielem jest Kustosz Mateusz Kotas. „Na 2021 rok planuję digitalizację ponad 5000 stron nieznanych dzieł endeckich piór. Teksty ideowe, ekonomiczne, bez beletrystyki”.

Warto dodać, iż na obecnym etapie ukazało się 1868 stron 33 pozycjach, a w nich między innymi: dzieła Romana Dmowskiego, Jana Ludwika Popławskiego, czy Romana Rybarskiego.

Poprzedni artykułŁadowarka kołowa do tartaku – jak wybrać najlepszą?
Następny artykułTradycje sylwestrowe w Polsce. Tak żegnano stary rok