Strona główna Top Czy znasz te osoby? IPN ustala ich tożsamość

Czy znasz te osoby? IPN ustala ich tożsamość

0

Do zasobu archiwalnego IPN, w ramach projektu Archiwum Pełne Pamięci, trafiła spuścizna po Henryku Śmigaczu, fotografie i fotoreporterze dokumentującym zniszczenia okupowanej stolicy i powstanie warszawskie. Bogaty zbiór fotograficzny oraz dokumenty przesiedleńcze przekazały: Aleksandra (córka) i Małgorzata (wnuczka) Szczygielskie, wypełniając w ten sposób zobowiązanie Henryka Śmigacza zachowania pamięci o ofiarach i stratach poniesionych przez naród polski z rąk niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej.

Instytut Pamięci Narodowej próbuje ustalić tożsamość osób ze zdjęcia, które trafiło do Instytutu z prywatnej kolekcji Henryka Śmigacza.

Dwoje młodych ludzi, starannie, niemal odświętnie ubranych. Uśmiechają się do obiektywu. Ona w jednej ręce trzyma małą torebkę, w drugiej koszyczek, on niesie zwinięty rulon – być może plakat lub szkic. Pozornie wyglądają jak przypadkowi przechodnie zatrzymani przez fotografa podczas spaceru na warszawskiej ulicy. Przeczy temu tło obrazu – stosy ruin za plecami bohaterów zdjęcia.

Zarówno Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, jak i córce oraz wnuczce Henryka Śmigacza, zależy na przywróceniu imion bohaterom tej fotografii.

Wszelkie informacje prosimy kierować pod adres: archiwumipn@ipn.gov.pl .

Poprzedni artykułZwolnili kapelana szpitala w Krakowie za zniechęcanie do szczepień
Następny artykułAmantadyna hamuje wirusa Sars-Cov-2. Jest stanowisko badaczy