Strona główna Top Czym jest ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową?

0

Planując podróż, urlop, wypoczynek, wypad na narty, zwykle chcesz odpocząć i dobrze się bawić. Niewykluczone także, że będziesz spożywał mniejsze bądź większe ilości alkoholu – w końcu masz do tego prawo, tym bardziej w czasie wolnym od obowiązków. Musisz natomiast pamiętać, że gdy będziesz pod wpływem alkoholu i spotka Cię jakaś przykra sytuacja, możesz nie otrzymać odszkodowania z tytułu ubezpieczenia turystycznego – chyba że rozszerzyłeś swoją polisę o klauzulę alkoholową. Warto skorzystać z takiej opcji, co ciekawe, nie tylko wtedy, gdy planujemy wyjazd o mocno imprezowym charakterze, ale także wówczas, gdy wybieramy się chociażby na narty. Wyjaśniamy, czym jest ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową i jakie są jego ogólne warunki.

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie turystyczne to skuteczne zabezpieczenie każdej podróży – niezależnie od tego, czy planujemy krótki, czy długi wyjazd, czy podróżujemy po kraju, czy poza jego granicami. Dzięki nim możemy liczyć na pomoc, przede wszystkim finansową, w przypadku nagłego pogorszenia zdrowia, nieszczęśliwego wypadku czy utraty bagażu. Poszczególni ubezpieczyciele oferują rozmaite produkty, które różnią się między sobą chociażby zakresem oraz wysokością sumy gwarancyjnej. „Decydując się na dany wariant należy dokładnie zapoznać się z jego warunkami, w tym zwrócić uwagę na wyłączenia ochrony, a więc sytuacje, w których mimo zawarcia umowy ubezpieczeniowej, nie zapewni ona całkowitej ochrony”. – mówi nam Pan Krystian z Meritum Ubezpieczenia

Należy zaznaczyć, że standardowe ubezpieczenie turystyczne, oferowane przez znaczną większość towarzystw ubezpieczeniowych, zawiera istotne wyłączenie, mówiące o tym, że ubezpieczyciel nie odpowie za powstałą szkodę, gdy powstanie ona wskutek pozostawania ubezpieczonego pod wpływem alkoholu i stan ten ma rzeczywisty wpływ na wystąpienie zdarzenia. W takiej sytuacji ubezpieczony nie będzie mógł liczyć na odszkodowanie z NNW, jak również na pokrycie kosztów leczenia i inną pomoc, dostępną w normalnych warunkach.

Klauzula alkoholowa – na czym polega to rozwiązanie?

Na szczęście ubezpieczyciele chcą w jak najlepszy sposób przygotować swoje oferty, dostosowując je do rynku, potrzeb oraz oczekiwań klientów. Rozumieją charakter podróży, czasu wolnego i wypoczynku i zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy przypadek spożycia alkoholu wiąże się z  nieodpowiedzialnością. Najlepszym przykładem będzie tu wypadek na stoku – narciarz podczas zjazdu uszkodził sobie nogę i badanie wykazało niewielką ilość alkoholu we krwi, gdyż przed wyjściem wypił jedno piwo. W takim przypadku standardowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje go ochroną. Stąd też planując wyjazd i wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto rozważyć opcję rozszerzoną o tzw. klauzulę alkoholową, chyba że dana polisa zawiera tę opcję w cenie standardowego ubezpieczenia.

Klauzula alkoholowa to dodatkowy element ubezpieczenia turystycznego, będący rozszerzeniem ochrony o sytuacje, gdy szkoda powstała po spożyciu alkoholu przez ubezpieczonego. Zwykle obejmuje ona dwa najważniejsze elementy – koszty leczenia oraz wypłatę odszkodowania od następstw nieszczęśliwych wypadków. Aby skorzystać z tego wariantu, najczęściej trzeba liczyć się z dodatkową opłatą, natomiast jest ona niewielka, w porównaniu z tym, co możemy stracić.

Klauzula alkoholowa – dla kogo, kiedy zadziała, a kiedy nie?

Na rozszerzenie ubezpieczenia o klauzulę alkoholową może zdecydować się każdy planujący podróż i kto liczy się z tym, że podczas wyjazdu będzie spożywał alkohol. Szczególnie polecana jest ona natomiast wspomnianemu wcześniej narciarzowi, jak również: osobom z opcją wypoczynku all inclusive, gdyż obejmuje ona darmowe drinki; osobom, które wybierają się na wyjazd o charakterze imprezowym; osobom, których podróż połączona jest z imprezami rodzinnymi, firmowymi i innymi; osobom spożywającym alkohol do posiłku.

Zapewni ona ochronę w wielu sytuacjach, takich jak chociażby ubezpieczony, który jest pod wpływem alkoholu, dozna udaru słonecznego, skręci lub złamie rękę czy nogę podczas jazdy na nartach czy spacerowania po okolicy, dojdzie do zatrucia pokarmowego bądź ogólnie źle się poczuje. Należy pamiętać jednak o pewnych wyłączeniach, a więc sytuacjach, kiedy klauzula nie będzie obowiązywała. Są to przede wszystkim tzw. wyłączenia generalne, wiążące się z łamaniem prawa, rażącym niedbalstwem lub celowym niedostosowaniem się do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Ubezpieczenie turystyczne z klauzulą alkoholową to warta rozważenia opcja. Podczas podróży chętnie kosztujemy lokalnych trunków, a wiadomo – licho nie śpi. Dodatkowa ochrona z pewnością wyjdzie nam na dobre.

Poprzedni artykułBoże Narodzenie 2022. Zobacz program TV na święta
Następny artykułZabiegi na włosy w domu czy gabinecie medycyny estetycznej?