Strona główna Ciekawostki Dąb Dunin wygrywa plebiscyt. Kandydat z Rosji usunięty z konkursu

Dąb Dunin wygrywa plebiscyt. Kandydat z Rosji usunięty z konkursu

0

Podczas uroczystej gali 22 marca br. w Brukseli zostały ogłoszone wyniki plebiscytu. Europejskim Drzewem Roku został 400-letni dąb Dunin zdobywając przeszło 179 tys. głosów.

Dunin nazywany przez okolicznych mieszkańców Strażnikiem Puszczy, pokonał w plebiscycie 15 najciekawszych drzew z całej Europy, na które internauci oddali łącznie 769 tys. 212 głosów. Drugie miejsce zajął hiszpański dąb z Lasu Bankietowego, na trzeciej pozycji uplasował się wielki dąb korkowy z Portugalii.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę organizatorzy zdecydowali się wykluczyć z udziału kandydata Rosji – dąb Turgieniewa.

Dąb Dunin ma 13 metrów wysokości, a jego obwód to blisko 700 cm. Ten wyjątkowy okaz rośnie na terenie województwa podlaskiego, we wsi Przybudki w gminie Narew. W 2021 roku wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja zdobywając blisko 7,5 tysiąca głosów od internautów i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim.

W tego typu plebiscytach wybierane są drzewa o najbardziej niezwykłej historii. Jego celem jest zwrócenie uwagi na ich powiązania z losami ludzi i lokalnych społeczności. Organizatorem inicjatywy jest Environmental Partnership Association.

Ostateczną kolejność wszystkich drzew biorących udział w konkursie oraz film z ogłoszeniem wyników można znaleźć na stronie: https://www.treeoftheyear.org/

Poprzedni artykułRząd podjął decyzję ws. obostrzeń. Niebawem konferencja MZ
Następny artykułZdemontowano pomnik Armii Czerwonej. Uczestniczył w nim prezes IPN [foto]