Strona główna Polityka Dodatek węglowy. Sejm przegłosował ustawę

Dodatek węglowy. Sejm przegłosował ustawę

0

W piątek wieczorem posłowie przegłosowali ustawę o dodatku węglowym i dopłatach dla gospodarstw domowych.

Za ustawą ws. dopłat do ciepła głosowało 293 posłów, przeciw było 11, a 112 wstrzymało się od głosu. Poparły ją kluby: PiS, Lewicy, czy Koalicji Polska. Od głosu wstrzymała się KO, natomiast przeciw były Konfederacja i Polska2050.  

Dodatek węglowy w wysokości 3 000 zł zasili budżety domowe gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

Zgodnie z projektem ustawy, dodatki do ciepła wyniosą:

  • 3000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy;
  • 1000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2000 złotych – w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

Dodatek przysługiwał będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel.  Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminny. Jego wzór będzie jednolity dla całej Polski.

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego będzie można składać do 30 listopada 2022 r.

Poprzedni artykułNowy rok szkolny i nowe stawki dla nauczycieli. Ile zarobią?
Następny artykułOrlen wydłuża promocję na paliwo. Sprawdź do kiedy