Strona główna Historia Dodatkowe 3 mld zł na odbudowę zabytków

Dodatkowe 3 mld zł na odbudowę zabytków

0

„Dzisiaj wchodzimy w kolejny etap odważnego rozwoju w obszarze kultury służącego nam wszystkim – dla wzmocnienia naszej tożsamości i wspólnoty oraz dla piękna Polski” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. W środę w Muzeum w Sulejówku odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Piotra Glińskiego, podczas której ogłoszono Rządowy Program Odbudowy Zabytków. W ramach Programu z budżetu państwa na odbudowę zabytków zostanie przeznaczone 3 mld zł.

Szef rządu Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, poinformowali o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków „Polski Ład dla kultury”.

Dziś razem z wicepremierem Piotrem Gliński mamy ogromną radość przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy polskich zabytków, który pozwoli przywrócić ich dawny blask. Może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce – powiedział premier Morawiecki.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał dewizę Winstona Churchilla, która mówi o tym, że nawet w trudnych czasach, w czasie wojny trzeba dbać o kulturę.

Zabytki mówią o naszej tożsamości, mają duże znaczenie ekonomiczne, ale, co najważniejsze, zabytki i kultura wpływają na nasze myślenie, kształtują nasz system wartości. Poprzez obcowanie z nimi stajemy się jako społeczeństwo bardziej dojrzali – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Przypomniał, że w ciągu ostatnich siedmiu lat udało się trwale zwiększyć nakłady na kulturę do jednego procenta, a nakłady na zabytki zostały zwiększone niemal trzykrotnie.

Realizowany przez MKiDN program ochrony zabytków został zwiększony z 80 milionów w 2016 roku do 221 milionów złotych w roku obecnym. Łącznie w ciągu siedmiu lat zrealizowano cztery tysiące projektów dotyczących zabytków – zaznaczył prof. Piotr Gliński.

Minister kultury zapewnił, że dotychczasowe programy będą kontynuowane ze względu na ogromne potrzeby w tym zakresie. „Dziękuję Panu Premierowi i naszemu środowisku, że w tych trudnych czasach podjęliśmy decyzję by 3 mld zł przeznaczyć na kulturę. To jest rewolucyjna, piękna i bardzo odpowiedzialna decyzja – podkreślił wicepremier”.


Założenia dotyczące Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami. Dofinansowanie będzie przyznawane na realizację zadań inwestycyjnych związanych z ochroną zabytków i opieką nad zabytkami. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2%.

Wnioski będą mogły być składane w aplikacji Polski Ład udostępnionej przez BGK, w jednej trzech kategorii:

  • do 150 000 zł
  • do 500 000 zł
  • do 3 500 000 zł.

źr. gov.pl

Poprzedni artykułKryminał z humorem? „Pod czerwonym aniołem” wciąga
Następny artykułStanowczy głos Polski za obniżeniem cen energii