Strona główna Świat Prezydent Duda na szczycie NATO: musimy przerwać rosyjską agresję na Ukrainę

Prezydent Duda na szczycie NATO: musimy przerwać rosyjską agresję na Ukrainę

0

Prezydent RP Andrzej Duda wziął dziś udział w nadzwyczajnym szczycie NATO w Brukseli. – Cieszę się, że Sojusz zachowuje jedność; musimy uczynić wszystko posługując się narzędziami pokojowymi, ale adekwatnymi do potrzeb, aby przerwać rosyjską agresję na Ukrainę – podkreślił Andrzej Duda na konferencji prasowej po szczycie.

Wskazywał, że zawieszenie broni to za mało, musi być połączone z wycofaniem sił rosyjskich z międzynarodowo uznanych terenów Ukrainy.

Prezydent akcentował, że wszyscy jednoznacznie mówili: musimy wspierać Ukrainę, ze wszystkich sił; nie możemy dopuścić do sytuacji, w której Władimir Putin, Rosja wygrają tę wojnę.

– Ta wojna nie może zostać przez Rosję wygrana. Bo zwycięstwo oznacza niebezpieczeństwo dla wschodniej flanki Sojuszu, oznacza niebezpieczeństwo w efekcie dla całego NATO. Trzeba prowadzić dyplomację, ale oprócz tego trzeba także stosować twarde środki, które będą Rosję przywoływały do porządku i które będą od Rosji twardo wymagały powrotu do przestrzegania prawa międzynarodowego – zaznaczył.

– Świat musi stanąć na wysokości zadania i winni zbrodni wojennych, które dzieją się codziennie na Ukrainie, muszą odpowiedzieć przed odpowiednimi organami karnymi – podkreślił Andrzej Duda, dodając, że dzisiaj zasadniczym zadaniem jest to, aby przerwać mordowanie ludności cywilnej, aby przerwać bombardowanie osiedli mieszkalnych, aby odblokować ukraińskie miasta.

Bardzo ważnym dla mnie aspektem jako dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, kraju, który graniczy z Ukrainą, który jest w związku z tym w potencjalnym zagrożeniu imperializmem rosyjskim jest i będzie zwiększenie obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu. Cieszę się bardzo, że ten temat podnosili w zasadzie wszyscy i że nie został podniesiony ani jeden głos sprzeciwiający się zwiększeniu tej obecności – powiedział Prezydent.

Dodał, że on i kilku innych prezydentów proponowali, żeby ta obecność była obecnością przekształconą z Enhanced Forward Presence na wysuniętą obecność obronną. Jak mówił, to były „nasze postulaty wobec sojuszników i to są kwestie, które będą dyskutowane przez najbliższe miesiące”. 

Andrzej Duda akcentował także, że Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden bardzo mocno po raz kolejny podkreślił, że artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest i nie ma takich warunków, w których nie chroniłby on państw członkowskich NATO.

– Nie ma takiej opcji, że gdyby którekolwiek państwo członkowskie zostało zaatakowane, to artykuł 5 nie będzie uruchomiony. Po raz kolejny usłyszeliśmy absolutnie twardą, zdecydowaną deklarację Prezydenta Stanów Zjednoczonych, co oczywiście dla nas, zwłaszcza w dzisiejszej sytuacji, jest bardzo ważne – zaznaczył.

źr. prezydent.pl

Poprzedni artykułPonad 37 tys. lamp LED na kolei. Wszystko dla ochrony środowiska
Następny artykułSzkocja-Polska: Selekcjonerzy podali składy