Strona główna Top Duży wzrost liczby zgonów w październiku. GUS opublikował dane

Duży wzrost liczby zgonów w październiku. GUS opublikował dane

0

GUS opublikował opracowanie na temat liczby zgonów w poszczególnych tygodniach tego roku. W październiku zauważalny jest znaczny wzrost śmiertelności względem wcześniejszych miesięcy, a także podobnego okresu z przed lat.

Zestawienie tabelaryczne prezentujące zgony od 2000 roku według tygodnia zgonu, wieku i płci oraz podregionu zamieszkania osób zmarłych). Dane te są opracowywane przez Główny Urząd Statystyczny z uwzględnieniem szczegółowych poziomów agregacji, tj. płeć, 5-letnie grupy wieku, podregiony oraz tygodnie zdarzenia. Zbiory zawierają informacje tylko o mieszkańcach Polski.

Ze względu na metodologiczne aspekty badania (proces pozyskiwania i przetwarzania danych z Urzędów Stanu Cywilnego) dane z zakresu ostatnich 4-6 tygodni w szeregu czasowym mogą nie być kompletne.

Ostatnie dostępne dane za bieżący rok obejmują 44 tydzień roku (wg tegorocznego kalendarza: 26.10- 1.11). Zmarło wówczas 14 115 polskich obywateli. Najwięcej zgonów odnotowano w województwie mazowieckim (1848), śląskim (1723) i małopolskim (1 482). Rok temu w podobnym okresie (44 tygodniu) zmarło 7 637 osób, a w 2018 r. – 7 765 osób.

Duży wzrost liczby zgonów jest notowany od początku października. Łącznie od 5 października do 1 listopada zmarło 45,4 tys. osób. Rok wcześniej w porównywalnym okresie od 7 października do 3 listopada zmarło prawie 30,9 tys. osób.

Poprzedni artykułSesja rodzinna świąteczna – czy warto?
Następny artykułPróbował ukraść BMW. Zaklinował sobie rękę w aucie