Choć myśli dzieci pochłonięte są przede wszystkim snuciem planów na zbliżające się wakacje, nie mogą zapomnieć o innym ważnym wydarzeniu najbliższego piątku. Dzień Ojca powstał na fali popularności Dnia Matki. Pierwszy raz obchodzono to święto 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Zorganizowała je córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta – Sonora Smart Dodd. Jako że trzy lata wcześniej wprowadzono Dzień Matki, ona chciała uczcić swojego ojca, który po śmierci żony samotnie wychował sześcioro dzieci. Święto nabrało charakteru ogólnokrajowego dopiero po II wojnie światowej i było inspiracją także dla innych państw.
W Polsce Dzień Ojca z datą 23 czerwca wprowadził „Express Ilustrowany” w 1965 r., ale w wielu krajach gdzie żywa była tradycja katolicka obchodzi się to święto 19 marca w uroczystość świętego Józefa.
Jak zawsze przed jakimś ważnym wydarzeniem, nie tylko nie chcemy przegapić tego dnia, ale zastanawiamy się, jaki prezent przyniósłby naszym bliskim trochę radości, a jednocześnie wyrażałby naszą wdzięczność.
Co kupić?
W internecie aż roi się od propozycji podarków z tej okazji: zegarek, alkohol z dedykowaną, imienną etykietą, kubek ze zdjęciem, portfel, koszulka itp. Oczywiście to dobre propozycje, ale możemy pokusić się o coś bardziej osobistego. Niekoniecznie tato szczerze się ucieszy z kolejnego kubka, których kolekcja powiększa się przy prawie każdej okazji.
Bez względu na charakter czy jakość prezentu, każdy rodzic powie, że przede wszystkim liczy się pamięć i wspólnie spędzony czas. Świętujemy przecież z powodów więzi, które nas łączą, dlatego chodzi właśnie o podtrzymanie a nawet pogłębienie relacji. Nawet najlepszy prezent na niewiele się zda, jeśli ten dzień choć trochę nie zbliży nas do siebie. I właśnie to bywa najtrudniejsze, bo czasem kontakty rodzinne są trudne, pogmatwane, bolesne, ale warto przy okazji tak pozytywnego święta szukać tego co łączy i o ile to możliwe pobyć ze sobą w dobrej atmosferze.
Powrót do przeszłości
Jak dobrze znamy życiorys naszego Ojca? Wielu niechętnie opowiada o swej młodości, inni zwłaszcza starsi wciąż powtarzają te same historie. Jeśli ten dzień ma dać im trochę radości, a nam pomóc się zbliżyć, może spróbujemy poznać Tatę na nowo, popatrzeć na niego jaki był kiedyś, jakie miał marzenia, co go cieszyło. Może więc prezent będzie nawiązywał do jego młodości – ulubiona książka z dzieciństwa, miniaturowy model jego pierwszego samochodu wywołają uśmiech i mnóstwo wspomnień. Na internetowych platformach zakupowych znajdziemy wiele gadżetów związanych sprzed kilkudziesięciu lat – płyta winylowa, proporzec klubu, któremu kibicował, czy nawet bilet z meczu, na którym mógł być. Pomysły same będą się pojawiać, tak naprawdę jeśli nie mamy żadnej idei to nie za dobrze to świadczy o naszej relacji, nie oceniając czyja to wina.
Żeby na chwilę umożliwić Tacie powrót do zwykle miłych wspomnień z przeszłości, nie musimy dawać materialnego upominku – zamiast tego dobrą propozycją będzie mała wycieczka w ciekawe miejsce – znów w zależności od jego zainteresowań: wystawa znaczków pocztowych, samochodów zabytkowych, muzeum, w którym choć na chwilę wróci pamięcią do wydarzeń czy osób z przeszłości. Prawdopodobnie w czasie wizyty w skansenie przypomni sobie jakąś anegdotę związaną z jego dziadkami, którzy dla nas często są już zupełnie nieznani.
Przyjemne z pożytecznym
Czasem trudno zmuszać kogoś do wynurzeń, dawnych opowieści. Trzeba zrobić dobre rozpoznanie, bo może się okazać i tak, że kupiona przez nas pamiątka z przeszłości wywoła złe wspomnienia (pierwszy samochód, który często wymagał napraw przy niektórych historiach to nic takiego). Jeśli coś wskazuje na to, że wspominanie wywoła więcej smutku niż radości warto pójść innym tropem.
Oprócz wspomnianych wcześniej pasji moglibyśmy postarać się, aby ten dzień (zależności również od naszych możliwości, w tym wolnego czasu) upłynął pod znakiem hobby naszego Ojca. Wspólne wyjście na mecz, do kina, albo nawet okazanie zainteresowania hodowlą pszczół może sprawić, że nasz rodzic będzie bardzo szczęśliwy, że miał komu opowiedzieć coś, co przynajmniej dla niego jest ważne.
Jeśli jego zdrowie na to pozwala możemy ten czas spędzić aktywnie – przejażdżka rowerem, spacer, wyjście na basen. Dobrą opcją jest też podarowanie vouchera na masaż czy inne zabiegi fizjoterapeutyczne.
Jak wspominaliśmy najważniejsza jest bliskość i czas. Dlatego wystarczy kawa czy obejrzany wspólnie film. Najlepiej te parę chwil przeżyć w szczerej radości, może w tym pomóc nasza galeria memów 😉















,