Strona główna Dziecko Dziś Dzień Matki. Dlaczego taka data?

Dziś Dzień Matki. Dlaczego taka data?

0

Od samego rana wraz z prezentami płyną do naszych mam najlepsze życzenia. 26 maja to data, która jednoznacznie i ciepło kojarzy się nie tylko dzieciom. Choć o tak bliskiej Osobie powinniśmy pamiętać przez cały rok, to ten dzień jest szczególny. Ale dlaczego właśnie dziś?

W naturalny sposób wdzięczność wobec matek rodzi się w dzieciach tym mocniej, im bardziej stają się świadome miłości i troski jakimi one je otaczają. Podobnie rola matki doceniana była od zarania dziejów przez całe społeczności. W starożytnych wierzeniach funkcjonowała instytucja bogini – matki. Często jej przymioty nadawano ziemi, naturze, stąd terminy: Matka Ziemia, Matka Natura, których i my wciąż używamy. Oddawano im boską cześć prosząc o dobre plony. Pierwsze święta dedykowane matkom obchodzono w antycznej Grecji oraz Rzymie, sprawując kult na cześć bogiń błagano także o ochronę kobiet dbających o dom i rodzinę.

Po wiekach idea ta odrodziła się w Anglii, gdzie w XVII stuleciu zapoczątkowano tzw. „niedzielę u matki”. Odbywała się ona w czwartą niedzielę Wielkiego Postu i po modlitwach w świątyni udawano się z drobnym upominkiem do swojej rodzicielki.

Drugim korzeniem dzisiejszego święta jest XIX wieczna inicjatywa amerykańskiej nauczycielki Ann Reeves Jarvis, która w 1858 r. ogłosiła Dni Matczynej Pracy. W 1905 r. staraniem jej córki Anny Marie Jarvis ustanowiono Dzień Matki. Dziewięć lat później Kongres USA uznał przypadający tę uroczystość świętem narodowym ustalając jego termin na drugą niedzielę maja.

Zwyczaj ten przejęto dość szybko w innych państwach. Choć nie ma on międzynarodowej, powszechnie uznanej stałej daty, najczęściej przypada w terminie majowym.

Dlaczego w Polsce, i tylko u nas dzień ten obchodzimy więc właśnie dziś? Niestety pomimo tego, że to święto dość młode, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wiadomo, że już przed II wojną światową organizował je u nas Polski Czerwony Krzyż, wspomagając szczególnie wdowy po żołnierzach, oraz inne kobiety samotnie wychowujące dzieci. Przypadało ono w różne niedziele maja, a po wojnie ustalono je na stały termin 26 maja. Termin ten doskonale wpasował się w polską tradycję – Dzień Matki obchodzony jest w rozkwicie wiosny, kiedy natura może najlepiej wykazać się tym co zrodziła. Dla chrześcijan ważny jest także fakt, że święto przypada w miesiącu maryjnym, kiedy Maryję czci się nie tylko jako Matkę Boga, ale również patronkę Polski i Matkę Kościoła.

Choć miłość matki jest bezinteresowna, na pewno każda z nich czeka dziś na jakiś gest wdzięczności.

Poprzedni artykułTrzy polskie skocznie w nowym kalendarzu Pucharu Świata!
Następny artykułChciał spalić matkę w jej mieszkaniu