Strona główna Top Dziś obchodzimy pierwszy raz nowe święto państwowe

Dziś obchodzimy pierwszy raz nowe święto państwowe

0

Dziś, 27 grudnia, po raz pierwszy w historii, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, będący świętem państwowym. Nowa uroczystość ma na celu upamiętnienie bohaterstwa Wielkopolan, którzy dzięki jedynemu zwycięskiemu w historii Powstaniu Wielkopolskiemu, utrwalili swoją przynależność do ziem polskich.

Z okazji ustanowionego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pleszewscy strażacy uroczyście zawiesili flagę Powstania Wielkopolskiego.

Flagi te, wraz z flagami państwowymi, zawieszono przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie oraz remizami Ochotniczych Straży Pożarnych w Wielkopolsce.


W ten sposób upamiętniono bohaterów – uczestników narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej.


Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego obchodzimy w tym roku po raz pierwszy. Święto to przypada na dzień 27 grudnia – w 103 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, będącego jedynym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, polskim zrywem niepodległościowym.

Poprzedni artykułInternauci i eksperci komentują zachowanie Paulo Sousy [TT, MEMY]
Następny artykuł8 zastępów straży pożarnej gasi pożar kamienicy w Lublinie