Strona główna Top Eurostat: We wrześniu br. bezrobocie w Polsce ponownie na poziomie 2,6 proc.

Eurostat: We wrześniu br. bezrobocie w Polsce ponownie na poziomie 2,6 proc.

0
Inflacja w listopadzie wyniosła 7,7%.

Stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 2,6 proc. – informuje Eurostat. Taki sam wynik odnotowano miesiąc wcześniej. – Oznacza to, że ponownie znaleźliśmy się na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod kątem najniższego poziomu bezrobocia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Bezrobocie w krajach Unii Europejskiej we wrześniu br. wyniosło 6 proc., w strefie euro – 6,6 proc. Spadek o 0,1 proc. w porównaniu z sierpniem br. odnotowano tylko w przypadku krajów, gdzie walutą jest euro.

Liczona według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła we wrześniu br. 2,6 proc., tyle samo co w miesiącu poprzednim i o 0,5 pkt proc. mniej niż we wrześniu 2021 r. Oznacza to, że po raz kolejny zajmujemy drugą pozycję w UE pod względem najniższego poziomu bezrobocia – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Unijna czołówka krajów z najniższym bezrobociem

Najniższym poziomem bezrobocia w UE ponownie mogą pochwalić się Czechy – we wrześniu br. wyniosło ono 2,2 proc. i spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 pkt proc. Na trzecim miejscu z wynikiem 3 proc. znalazły się Malta i Niemcy.

Najwyższe bezrobocie odnotowano w Hiszpanii (12,7 proc.) i Grecji (11,8 proc.).

Na rynku pracy w Polsce stabilnie

Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia we wrześniu br. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,2 proc. w sierpniu br. (po korekcie).

Jak wyjaśnia minister Marlena Maląg, GUS co 10 lat dokonuje korekty stóp bezrobocia, co jest związane m.in. ze spisem rolnym. Podkreśla natomiast, że dane za wrzesień pokazują jednoznacznie spadek bezrobocia.

Poprzedni artykułPrawo.pl: wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie „pierwszą pomocą”
Następny artykułEksperci: rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jest od czterech lat skutecznie leczony w Polsce