Strona główna Świat Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Polski

Gazprom wstrzymuje dostawy gazu do Polski

0

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rosyjski koncern Gazprom wstrzymuje od środy dostawy surowca do Polski.

Wszystko po tym, jak Federacja Rosyjska zażyczyła zagranicznym odbiorcom, by od 1 kwietnia za gaz płacili w rublach. Polska oraz inne kraje Zachodu nie wyraziły zgody.

Mateusz Morawiecki, premier, stwierdził, że jest to być może kara Rosji na Polskę za to, że Polska nie trzyma się ustaleń Rosji po rozpoczęciu wojny.

Polska przygotowywała się wcześniej do dywersyfikacji gazu i do pozyskiwania gazu z różnych kierunków i nawet jeszcze przed uruchomieniem Gazociągu Bałtyckiego będziemy w stanie ochronić naszą gospodarkę, ochronić gospodarstwa domowe, ludzi, Polaków przed tak dramatycznym krokiem ze strony Rosji – powiedział Morawiecki.

Zdaniem premiera ale też szefostwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w Polsce nie braknie gazu.

„Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo – od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach” – napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Jacek Sasin zaznaczył, że:

„Jesteśmy przygotowani na przerwanie dostaw gazu z Rosji. Mamy zapełnione magazyny w 76 proc. Od lat prowadzimy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw m.in. poprzez budowę gazoportu w Świnoujściu i Baltic Pipe. Zapewniliśmy Polakom bezpieczeństwo”.

Rzecznik rządu zauważył, że:

Poprzedni artykułPremier potwierdził. Polskie czołgi trafiły na Ukrainę
Następny artykułNiedzielski popełnił przestępstwo? Jest wniosek z podejrzeniem