Strona główna Ciekawostki Gdzie na mazury we dwoje?

Gdzie na mazury we dwoje?

0
Gdzie na mazury we dwoje?

Niezależnie od tego, czy jesteście parą zakochanych ludzi na początku swojej wspólnej drogi, parą nowożeńców mającą za sobą jeden z najpiękniejszych dni w Waszym życiu, czy też małżeństwem z długoletnim stażem i gromadką dzieci, która potrzebuje spędzić trochę czasu tylko we dwoje- w każdym z tych przypadków Mazury będą idealnym ku temu miejscem. No dobrze, mówiąc o Mazurach mamy na myśli dość obszerny teren. Podajemy więc nieco bardziej skonkretyzowane propozycje na romantyczny, mniej lub bardziej aktywny weekend we dwoje w polskiej krainie lasów i jezior.

Mazury – zielone serce Polski

Mazury to region w północno-wschodniej Polsce, obejmujący województwo Warmińsko-Mazurskie. Ze względu na licznie występujące na tym obszarze lasy i jeziora, można śmiało rzec, że Mazury są zielonym sercem Polski oraz doskonałym miejscem na wypoczynek dla dwojga osób. Miejscem, gdzie można obcować z przyrodą, patrzeć na błękitne niebo, oddychać świeżym powietrzem, korzystać z dostępnych możliwości turystycznych i rekreacyjnych. Nie brakuje tu także bazy noclegowej i miejsc, z których każdy znajdzie coś dla siebie. Na Mazurach zobaczyć można największe jezioro w Polsce- jest to jezioro Śniardwy (pow. 113,8 km2) oraz jezioro Mamry, będące z kolei zbiornikiem o największej objętości (ob. 1013 mln m3). To prawdziwa sieć kanałów wodnych, tworzących Krainę Wielkich Jezior Mazurskich.

Mazury dla dwojga – gdzie najlepiej?

Gdybyśmy popatrzyli z góry, Mazury to ogromny, zielony obszar, z którego co jakiś czas wyłaniają się obszary pełne noclegowych, turystycznych i rekreacyjnych miejsc. Do najpopularniejszych miejscowości na Mazurach należy Działdowo, Ełk, Giżycko, Mikołajki, Mrągowo, Pisz, Szczytno, Węgorzewo. Każde z tych miejsc jest warte odwiedzenia, jednak poniżej podajemy propozycje, gdzie możemy spędzić miłe chwile we dwoje. Są to niejako mazurskie klasyki- kurorty pełne najlepszych atrakcji, pysznego jedzenia i wypoczynku nad wodą. Zaczynamy.

Ełk – stolica Mazur

Jeśli jest to nasz pierwszy wypad na Mazury, warto rozpocząć od jego stolicy. Ełk to największe miasto na Mazurach, w którym z pewnością nie zabraknie Wam miejsc i atrakcji, z których chętnie skorzystacie. Ełk zapewnia bowiem bogate zaplecze noclegowe, rozrywkowe, kulturalne i gastronomiczne, dzięki czemu jest doskonałym miejscem do wspólnego wypoczynku. Piękna miejska plaża, szerokie bulwary, wiele miejsc do zwiedzania- jednym słowem, w Ełku nie da się narzekać na nudę. Ciekawą atrakcją jest również jedna z nielicznych, działających jeszcze w Polsce kolei wąskotorowej.

Giżycko – miasto 12 portów

Giżycko to kolejna miejscowość warta zacumowania. To dlatego, że na miłośników żeglarstwa czeka tu aż 12 portów, gdzie można zacumować swoją jednostkę. Znajduje się tu też Port Żeglugi Mazurskiej, z którego można wybrać się na rejs w wielu kierunkach. Miejscowość położona jest pomiędzy trzema jeziorami- Kisajno, Niegocin i Tajty. W sezonie miejsce to naprawdę tętni życiem, bowiem odbywają się tu liczne koncerty nad wodą. Spośród największych atrakcji turystycznych wymienić należy jedyny w Europie most obrotowy, gwieździstą twierdzę Boyen czy Zamek Krzyżacki, w którym obecnie mieści się piękny hotel.

Mikołajki – atrakcyjne miejsce na wodny wypoczynek

Mikołajki to miejscowość leżąca nad dwoma jeziorami- Mikołajskim i Tałty, dzięki czemu miejsce to stało się żeglarską stolicą Polski. Mieści się tu także Przystań Żeglugi Mazurskiej. To ogromna baza miejsc noclegowych- hoteli, pensjonatów i obiektów agroturystycznych, z których każdy wybierze coś na własną kieszeń. Miejska, piaszczysto-trawiasta plaża oraz szerokie pomosty umożliwiają wypoczynek tym, którzy stronią od bezpośredniego kontaktu z wodą. Miasteczko to jest pełne zabytkowych domów i kamienic.  Można tu zobaczyć słynną fontannę z Królem Sielawem- symbolem Mikołajek.

Mrągowo – miasteczko muzyczne otoczone jeziorami

Mrągowo to miejscowość położona pomiędzy czterema jeziorami- Czarne, Czos, Juno i Kot. Stwarza to ogromne możliwości wypoczynku nad wodą- zarówno pod względem żeglugi i pływania, jak również plażowania czy spacerowania. Wypoczynek w Mrągowie warto zaplanować w trakcie trwania muzycznych festiwali, chociażby Festiwalu Muzyki Country. Zresztą większość z pewnością zna słowa jednej z piosenek odśpiewanych na tamtejszej scenie „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, do Mrągowa nad jezioro Czos. Kto tu raz przyjechał nigdy nie żałował i na pewno wróci tu za rok…”.

Na Mazurach nie brakuje urokliwych, romantycznych miejsc, które warto odwiedzić ze swoją drugą połówką. Region ten stwarza ogrom możliwości i form wypoczynku, którą najbardziej lubicie. Z pewnością nie będziecie żałować tego wyboru.

Poprzedni artykułPolki wygrywają z Albanią w eliminacjach do mistrzostw świata [video]
Następny artykułKibice NAC Breda upamiętnili żołnierzy generała Maczka