Strona główna Top GUS podał wskaźnik inflacji w maju

GUS podał wskaźnik inflacji w maju

0

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,7 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

„W maju w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 2,3 proc.), transportu (o 3,4 proc.), żywności (o 1,3 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 2,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,58 pkt. proc., 0,35 pkt. proc., 0,33 pkt. proc. i 0,11 pkt. proc.” – podał GUS.

Sytuację związaną z rosnącą inflacją skomentował na antenie Polsatu News rzecznik rządu. Mówił on:

To jest największa bolączka, którą w tej chwili mamy jako cała Polska, ale nie tylko jako Polska, bo przecież cała Europa i cały świat zmaga się z historycznie wysoką inflacją.

Szukamy innych rozwiązań, takich jak np. wsparcie dla osób, które potrzebują węgla na opał, czyli przyjęty wczoraj projekt ustawy; wakacje kredytowe, które już przyjął Sejm – wymieniał rzecznik. – Szukamy tych rozwiązań, które mają z jednej strony osłaniać obywateli przed wysoką inflacją, ale jednocześnie to jest ciężka walka – za daleko idące działania mogą pobudzić działania inflacyjne, dlatego tutaj trzeba te rozwiązania bardzo dobrze mierzyć i realizować je ostrożnie – tak, aby nie doprowadzić do hiperinflacji- powiedział Piotr Müller

Poprzedni artykułPowstaną nowe dywizje Wojska Polskiego wyposażone w nowoczesne uzbrojenie
Następny artykułTo koniec pewnej epoki. „Umarł” Internet Explorer