Strona główna Wiadomości Inflacja szaleje. Apogeum zapowiadają na styczeń nowego roku

Inflacja szaleje. Apogeum zapowiadają na styczeń nowego roku

0

We wtorek, w ostatni dzień listopada, Główny Urząd Statystyczny poinformuje o inflacji na koniec miesiąca. Eksperci informują, że możemy spodziewać się aż siedmioprocentowego wzrostu cen, jednak prognozy nie są zbyt optymistyczne. Ekonomiści są zgodni, że apogeum inflacji, która od 2001 roku nie była aż tak ogromna, może nastąpić w styczniu nowego roku.

Odczyt inflacji w październiku to 6,8%. W listopadzie odczyt może być wyższy niż 7%, przebiłby wówczas ten ze stycznia 2001 roku (7,4%).

Choć w listopadzie na fali sezonowych promocji cenowych możliwa jest nawet delikatna korekta spadkowa cen dóbr trwałego użytku, to w szczególności obserwowane na początku listopada tendencje wzrostowe cen na rynku opału oraz dynamiczny wzrost cen hurtowych niektórych kategorii żywności przetworzonej (m.in. masła czy nabiału) wskazują, że w listopadzie wskaźnik inflacji ukształtuje się na poziomie 7 proc. lub nieco powyżej tego poziomu – przekonują specjaliści Banku Ochrony Środowiska.

Po nowym roku analitycy prognozują wzrost cen nawet o 8-9%. Inflacja ma zahamować według nich po wejściu w życie tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Według szacunków rządowych łączna wartość proponowanych rozwiązań to ok. 10 mld zł. Szacujemy, że obniżą one inflację w I kw. 2022 r. o ok. 0,9-1,4 pp. Wpływ działań rządowych będzie jednak tymczasowy, a dodatkowa stymulacja fiskalna, spowoduje wzrost inflacji w dalszej perspektywie. W związku z tym obniżamy nasze szacunki inflacji na I kw. 2022 r. – przebicie poziomu 8 proc. r/r wydaje się mało prawdopodobne – ale nieco podnosimy ścieżkę na kolejne kwartały” – przewidują ekonomiści Santander Bank Polska- podał portal Money.pl.

Poprzedni artykułSebastian Szymański strzela i asystuje. Dynamo Moskwa wygrywa [video]
Następny artykułBędzie kwarantanna dla osób, które wróciły z krajów, gdzie jest Omnikron