Strona główna Top Inwestycje: Powstanie szybka kolej Warszawa-Budapesztu

Inwestycje: Powstanie szybka kolej Warszawa-Budapesztu

0

W ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej powstaną szybkie połączenia między stolicami państw V4.

Podczas wideokonferencji 3 grudnia ministrowie ds. transportu Grupy Wyszehradzkiej potwierdzili zgodę co do powstania Kolei Dużej Prędkości.

Ministrowie zapowiedzieli, że priorytetowe projekty, które powinny znaleźć się na mapie sieci TEN-T w wyniku rewizji w 2023 r. to międzynarodowy szlak drogowy Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność”, kanał wodny Dunaj-Odra-Łaba, oraz odcinki kolei dużych prędkości łączących Europę ze stolicami państw V4.

Realizacja sieci TEN-T przekłada się na wzrost bezpieczeństwa, rozwój gospodarki i nowych technologii, zmniejsza presję transportu na środowisko, pozwala na niezakłócony transport towarów oraz przemieszczanie pasażerów. Jej rozwój stanowi jeden z priorytetów polskiej polityki transportowej określonej w przyjętych przez Rząd RP dokumentach strategicznych

powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

Rozbudowa i modernizacja połączeń transportowych w Europie Środkowej jest konieczna dla uwolnienia potencjału gospodarek państw regionu i zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej. Wskazane projekty zostały zapisane w przyjętym podczas spotkania Wspólnym Oświadczeniu V4 dotyczącym rozbudowy i modernizacji infrastruktury transportowej sieci TEN-T.

Poprzedni artykułTragiczny wypadek na krajowej „10”. Nie żyje 16-latka
Następny artykułUzbrojony bezdomny zatrzymany przez kielecką policję