Strona główna Ciekawostki Jak działa rejestrator przejazdu na czerwonym świetle?

Jak działa rejestrator przejazdu na czerwonym świetle?

0
Jak działa rejestrator przejazdu na czerwonym świetle?

W dzisiejszym świecie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez środków transportu i całej infrastruktury drogowej. Dzięki nim możemy poruszać się, wygodnie i bezpiecznie pokonywać dane odległości oraz wykonywać poszczególne obowiązki i pracę. By tak było, wszyscy kierowcy i uczestnicy ruchu muszą przestrzegać określonych reguł oraz stosować się do wskazań poszczególnych znaków i sygnalizacji świetlnej. Teoretycznie każdy kierowca wie, że przejazd na czerwonym świetle jest zabroniony. Jak jednak pokazuje praktyka, nie wszyscy i nie każdy stosuje się do tych reguł. Dowiedźmy się dziś czym jest i jak działa rejestrator przejazdu na czerwonym świetle.

Czym jest rejestrator przejazdu na czerwonym świetle?

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle to urządzenie zbliżone do fotoradaru, które wykorzystywane jest tuż przy sygnalizacjach świetlnych na skrzyżowaniach najbardziej narażonych na wypadki i kolizje. To miejsca wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego, po przeprowadzeniu szczegółowych analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego w danym terenie. Podczas ich sporządzania brano także pod uwagę bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, przejść dla pieszych oraz innych istotnych obiektów, występujących w obrębie danego skrzyżowania. Urządzenia te wykorzystywane są przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego i służą do kontroli pojazdów na skrzyżowaniach, przy czym rejestrują wyłącznie te pojazdy, które poruszają się na czerwonym świetle.

Profesjonalny blog prawniczy – zobacz na https://www.tokarczykipartnerzy.pl/blog

Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle – zasada działania

Urządzenie wykrywa fakt wjechania danego pojazdu na skrzyżowanie po zapaleniu się czerwonego światła, monitoruje drogę jego poruszania się po skrzyżowaniu, a także dokumentuje popełnione wykroczenia oraz zapisuje dane umożliwiające identyfikację pojazdu i okoliczności zdarzenia.

Rejestrator posiada automatyczny system, który działa na zasadzie video-detekcji. Montowany jest zarówno przed, jak i na sygnalizatorze, przy czym kamera poglądowa najpierw rozpoznaje pozycję świateł sygnalizatora a następnie śledzi pojazd i rejestruje całe zdarzenie. W praktyce wygląda to tak, że gdy zaświeci się czerwone światło, a pojazd przekroczy ustaloną dla urządzenia linię, urządzenie rejestruje tył pojazdu, po czym uruchamiana jest kamera pomiarowa, która fotografuje twarz kierowcy oraz tablice rejestracyjne z przodu pojazdu. Dana kamera rozpoznaje zarówno typ pojazdu, jak i czas oraz miejsce zdarzenia, a także czas który upłynął od zapalenia się czerwonego światła. Zdjęcia z kamer trafiają następnie do centrali- tam funkcjonariusz sprawdza, czy doszło do naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Co ważne, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle nie są w żaden sposób oznakowane. Znana jest jedynie ich lokalizacja, gdyż co jakiś czas publikowana jest lista z aktualnymi miejscami, w których zamontowano urządzenie.

Przejazd na czerwonym świetle – przykre konsekwencje dla kierowcy

Gdy na podstawie otrzymanych materiałów funkcjonariusz stwierdzi, że doszło do złamania przepisów, wówczas wystawiany jest mandat. Zgodnie z polskimi przepisami o ruchu drogowym, przejazd na czerwonym świetle jest zabroniony. Kierowcy często próbują tłumaczyć się tym, iż skrzyżowanie rozpoczęli opuszczać, gdy paliło się żółte światło. Należy jednak pamiętać, że gdy zapali się żółte światło możemy jechać wyłącznie wtedy, gdy znajdujemy się już zbyt blisko sygnalizatora, by możliwe było bezpieczne zatrzymanie pojazdu, bądź też warunki panujące na drodze są na tyle trudne, gdyż zatrzymanie mogłoby stanowić zagrożenie. Żółte światło nie może być sygnałem do zwiększenia prędkości, w celu uniknięcia konieczności czekania na kolejną zmianę świateł.

Za niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej i przejazd na czerwonym świetle można otrzymać mandat w wysokości od 300 do 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Rejestrator przejazdu na czerwonym świetle rejestruje jedynie wykroczenia w postaci przejazdu na czerwonym świetle i na jego podstawie kierowca tylko za to wykroczenie może otrzymać mandat- nie brana jest pod uwagę prędkość, z którą się poruszał.

Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle stwarza duże zagrożenie w ruchu drogowym, prowadząc do poważnych kolizji lub wypadków. Należy więc bezwzględnie stosować się do obowiązujących przepisów, by zadbać o siebie, pozostałych uczestników ruchu drogowego, a także oswój własny portfel, unikając mandatów.

Poprzedni artykułTak wkręcał nas Sousa? Kompilacja wypowiedzi selekcjonera [video]
Następny artykułJak zapakować ubrania do wysyłki?