Strona główna Ciekawostki Jak oszczędzać ciepło? Sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie

Jak oszczędzać ciepło? Sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie

0
Jak oszczędzać ciepło

Koszty ogrzewania domu to jeden z największych wydatków w gospodarstwie domowym. Niestety, wraz z rosnącymi cenami energii i utrzymującą się niską temperaturą powietrza, koszty ogrzewania będą rosnąć. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów na oszczędzanie ciepła w domu. Zmiana nawyków i zastosowanie prostych technik oszczędzania ciepła może znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie, a jednocześnie zapewnić komfortowe i ciepłe środowisko do życia.

Poniżej przedstawiamy więc kilka wskazówek dotyczących oszczędzania ciepła i obniżania rachunków za ogrzewanie. Poznaj je i przekonaj się, że masz realny wpływ zarówno na swoje zdrowie, komfort, jak i zawartość swojego portfela – nawet podczas srogiej zimy.

Właściwa temperatura w pomieszczeniach

Po pierwsze, zaleca się ustalenie optymalnej temperatury pomieszczenia. Jest to jeden z najprostszych sposobów na oszczędność ciepła, przy czym plusów odpowiedniej temperatury w mieszkaniu jest znacznie więcej. Liczne badania mówią o tym, że zdecydowanie przegrzewamy swoje domy, a zbyt wysoka temperatura powietrza jest niekorzystna dla naszego zdrowia – czujemy się gorzej, spada nasza koncentracja, łatwiej łapiemy infekcje, jesteśmy ospali. Przyjmuje się, iż optymalną temperaturą dla pomieszczenia, w którym najdłużej przebywamy, a więc dla salonu, kuchni i pokoju jest 19-21°C, dla sypialni 16-18°C i najcieplej dla łazienki – 21-23°C.

Ponadto powinno się unikać niepotrzebnego ogrzewania pomieszczeń. Oznacza to, że należy wyłączać ogrzewanie w miejscach, których nikt nie używa, oraz ograniczać ogrzewanie tych pomieszczeń, które są używane sporadycznie. Ponadto gdy jesteśmy poza mieszkaniem kilka dni, na ten czas powinniśmy zmniejszyć temperaturę do 15-16°C – jednak nie niższą, by z łatwością móc nagrzać wnętrze ponownie, gdy będzie to konieczne.

Energooszczędny system grzewczy

Po drugie, zaleca się zainwestowanie w energooszczędny system grzewczy. Systemy te są zaprojektowane tak, aby jak najlepiej wykorzystywać ciepło i minimalizować koszty ogrzewania. Wiele systemów energooszczędnych może również wykorzystywać odnawialne źródła energii, takie jak wiatr lub słońce, aby jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania.

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy sprawdzić także, czy instalacja grzewcza jest sprawna i odpowiednio zabezpieczona. Wiele systemów grzewczych zużywa dużo energii, jeśli ich działanie nie jest do końca właściwe. Należy więc sprawdzić, czy istniejące instalacje są szczelne i sprawne, aby zminimalizować straty ciepła.

Okna energooszczędne i ciepły montaż okien

Po trzecie, już na etapie budowy domu bądź przeprowadzania remontu, należy zadbać o właściwą termoizolację budynku – chociażby poprzez ciepły montaż energooszczędnych okien. Eksperci z firmy Vidomont przekonują, że „to rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko utraty ciepła z wewnątrz, w znaczący sposób zmniejszając zapotrzebowanie na energię, a tym samym przekładając się na niższe rachunki za ogrzewanie.”

Jeśli natomiast w tym momencie nie możemy sobie na to pozwolić, upewnijmy się, że w domu są właściwie uszczelnione okna i drzwi. Wiele domów ma nieszczelną stolarkę okienną i drzwiową, które powodują utratę ciepła. Sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są szczelne, i zainwestuj w uszczelki, jeśli to konieczne.

Inne sposoby oszczędzania ciepła

Po czwarte, można zainwestować także w rolety zewnętrzne na okna. Osłony okienne zapobiegają ucieczce ciepła z pomieszczenia i zatrzymują ciepło w domu, zaś latem ochronią nasze wnętrza przed nadmiernym ciepłem. Warto także ograniczyć korzystanie z urządzeń elektrycznych, które wytwarzają dużo ciepła. Chociaż urządzenia te mogą wydawać się niezbędne, mogą one również znacząco zwiększyć rachunki za ogrzewanie. Należy więc unikać korzystania z tych urządzeń, chyba że są one absolutnie niezbędne.

Widzimy więc, że istnieje wiele prostych sposobów na oszczędzanie ciepła w domu i obniżanie rachunków za ogrzewanie. Zmiana nawyków i wdrożenie wymienionych powyżej technik może zapewnić komfortowe i ciepłe środowisko do życia oraz znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania. To się po prostu opłaca!

Poprzedni artykułPopularna sałatka z buraków i papryki wycofana ze sprzedaży
Następny artykułLOT: personel pokładowy pilnie poszukiwany