Strona główna Bez kategorii Jak prawidłowo eksploatować spawarkę?

Jak prawidłowo eksploatować spawarkę?

0
Jak prawidłowo eksploatować spawarkę?

Spawarka to bardzo przydatny sprzęt, który znajduje zastosowanie nie tylko w profesjonalnych zakładach i warsztatach przemysłowych, ale także służy do użytku własnego, stając się wyposażeniem przydomowego garażu. Jednak by spawarka służyła nam przez długi czas, konieczna jest jej prawidłowa eksploatacja. Oto kilka zasad, których stosowanie wpłynie korzystnie zarówno na sam sprzęt, jak i nasze bezpieczeństwo.

Użytkowanie zgodne z instrukcją obsługi

Niezależnie od tego, czy jest to pierwsza spawarka, czy też kolejna, przed pierwszym jej użyciem należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, a więc przeczytać instrukcję obsługi sprzętu. Dokument ten zawiera bowiem wszystkie istotne informacje, które w znaczący sposób mogą wpływać na prawidłowe użytkowanie spawarki. Ponadto dzięki temu zapoznajemy się z jej parametrami oraz przydatnymi wskazówkami, dzięki którym nasza praca będzie efektywniejsza a ostateczne efekty jak najlepsze. Instrukcja obsługi zawiera także listę oznak, które mogą świadczyć o potencjalnym problemie sprzętu. Zapoznanie się z nią nie zajmuje zbyt dużo czasu i  z pewnością się opłaci.

Regularna wymiana części eksploatacyjnych

Prawidłowa eksploatacja spawarki dotyczy także wymiany poszczególnych części, gdy zachodzi taka potrzeba. Przed każdy użyciem sprzętu należy więc bardzo dokładnie sprawdzić stan techniczny urządzenia- szczególnie stan elementów zewnętrznych, takich jak uchwyty spawalnicze czy kabel zasilający. Ich usterka nie tylko może zakłócać lub uniemożliwiać pracę całego urządzenia, ale także przyczyniać się do powstania kolejnych defektów, a nawet zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Z kolei praca z użyciem wypalonych lub zużytych uchwytów spawalniczych prócz tego, że wpływa na stan samego urządzenia, może również osłabiać efektywność oraz wygodę pracy. Warto więc pamiętać o ich regularnej wymianie, tym bardziej że nie są to drogie części a korzyści z takiej wymiany znaczące.

Prawidłowa konserwacja sprzętu

Zarówno często użytkowany sprzęt, jak i ten wykorzystywany sporadycznie wymaga pewnych czynności konserwacyjnych. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić stan okablowania oraz mocowanie poszczególnych elementów, a także zadbać o odpowiednie chłodzenie sprzętu podczas pracy. Z kolei zaraz po zakończonym spawaniu powinniśmy bardzo dokładnie oczyścić spawarkę z powstałych zanieczyszczeń- przede wszystkim pyłów spawalniczych, które osiadły na poszczególnych podzespołach urządzenia. Najlepiej użyć do tego sprężonego powietrza. Ponadto należy sprawdzić i dokręcić poluzowane części, a także oczyścić powierzchnie, na których doszło do większych zabrudzeń. Tak przygotowany do kolejnych prac sprzęt należy przechowywać w suchym i wentylowanym miejscu, najlepiej ograniczając dostęp kurzu i rozmaitych pyłów.

Właściwe użytkowanie spawarki

Nie da się ukryć, że największy wpływ na eksploatację spawarki ma jej prawidłowe użytkowanie. Przede wszystkim należy posiadać co najmniej podstawową wiedzę na temat spawania oraz znać zasady działania tego rodzaju sprzętu. Istotne są również warunki, w jakich wykonujemy spawanie, a więc zachowanie odpowiedniej ilości wolnej i bezpiecznej przestrzeni wokół stanowiska pracy, dzięki czemu nie dojdzie do ewentualnego zapłonu. Podobnie ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenie, co wpływa zarówno na sprzęt, jak i zdrowie spawacza. Gdy wystąpi konieczność przetransportowania sprzętu w dane miejsce, należy robić to w sposób ostrożny i umiejętny. Służą do tego specjalne mocowania- paski lub uchwyty wbudowane w konstrukcję spawarki, w żadnym wypadku nie należy chwytać za przewód zasilający lub kable spawalnicze. Niektóre modele posiadają również walizkę, która ułatwia ich transport.

Powyższe rady z pewnością przełożą się na dłuższą eksploatację danego sprzętu, a tym samym nie narażą na nagłą konieczność inwestycji w nową spawarkę. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że sama jakość urządzenia ma wpływ na długość jego użytkowania- im lepszą spawarkę zakupimy, tym większa szansa, że sprzęt będzie działał prawidłowo i bezawaryjnie przez długi czas. Dziękujemy za konsultacje Panu Damianowi ze sklepu spawalniczego Allweld.pl

Poprzedni artykułBędzie obniżka VAT na paliwo. Jest zapowiedź Mateusza Morawieckiego
Następny artykułRekordowa inflacja! W grudniu wyniosła 8,6 proc.