Strona główna Mężczyzna Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarki?

Jakie są objawy uszkodzenia turbosprężarki?

0
Objawy uszkodzenia turbosprężarki

Turbosprężarka jako urządzenie, które wspomóc ma pracę silnika i zwiększyć jego moc, produkowana jest z najlepszych materiałów tak, by była trwała i nie ulegała awariom. Zwykle tak jest i pomimo pracy w trudnych warunkach, takich jak bardzo wysokie temperatury czy  ogromne prędkości pracy,  zdolna jest do długiego, bezawaryjnego funkcjonowania. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego sprzętu mechanicznego, tak i tutaj niekiedy dochodzi do uszkodzeń bądź zużycia. Niesprawna turbosprężarka może zniszczyć nasz silnik, dlatego ważna jest szybka reakcja. Co jednak, jeśli nie jesteśmy specjalistami w tym zakresie? Jak rozpoznać, że doszło do awarii turbiny? O tym w niniejszym artykule.

Turbosprężarka i jej funkcje

Poprawnie działająca turbosprężarka znacznie obniża ilość zużywanego paliwa, przy jednoczesnym zwiększaniu osiągów silnika. Na wstępie wyjaśnijmy jednak, dlaczego wczesne rozpoznanie uszkodzeń turbiny jest tak istotne? A więc przede wszystkim dlatego, że niesprawna turbosprężarka może spowodować zniszczenie silnika. Dlatego o ile ewentualną naprawę turbosprężarki jesteśmy jeszcze w stanie znieść pod względem finansowym, tak już naprawa bądź wymiana silnika będzie zdecydowanie poważniejszą sprawą, mocno odbijającą się na naszej kieszeni.

Pierwsze symptomy uszkodzonej turbosprężarki

Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, bowiem po pierwsze objawy te wbrew pozorom nie jest tak łatwo dostrzec, zaś bardzo istotnym czynnikiem jest tu czas- szybka reakcja daje możliwość naprawy samej turbosprężarki a jednocześnie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia silnika auta. Poznajmy więc szereg pierwszych objawów, które powinny stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy że coś niedobrego dzieje się z turbosprężarką w naszym samochodzie.

Naprawa i regeneracja turbosprężarek – http://www.turbo-serwis.com/

Spada moc silnika oraz dymi spod niego

Pierwsze, co z pewnością powinno nas zaniepokoić, to odczuwalny spadek mocy silnika. Samochód nie przyśpiesza w taki sam sposób, jak zazwyczaj, a także nie osiąga maksymalnej prędkości w takim czasie, w jakim powinien.  Niemniej objaw ten możemy powiązać z gorszą jakością zatankowanego rodzaju paliwa. Zdecydowanie bardziej zauważalne będzie zaś zwiększone zadymienie spalin w kolorze mocno czarnym bądź zabarwieniu niebieskim, wydobywające się z układu wydechowego, wskazujące na rodzaj usterki.

Problem z olejem silnikowym

Jeśli zauważymy znaczny ubytek oleju silnikowego w naszym samochodzie, bądź też gdy olej podczas wymiany będzie przepalony i zabrudzony lub gdy poczujemy swąd wydobywającego się zapachu spalonego oleju, jest to wyraźny sygnał, że z naszym silnikiem a przede wszystkim turbosprężarką dzieje się coś złego.

Szarpanie podczas przyśpieszania

Jest to objaw częściowo powiązany z wymienionym powyżej. Auto w trakcie przyśpieszania nie może się „rozpędzić”, przez co dochodzi do charakterystycznego szarpania, głównie podczas zmiany prędkości bądź wykonywania pewnych manewrów.

Odgłosy tarcia

To kolejny symptom, który z łatwością możemy rozpoznać. Pojawia się nietypowy, metaliczny odgłos, jakby ktoś tarł metalem o metal. Dźwięk ten przypominać może również  syrenę karetki pogotowia, dlatego jest tak charakterystyczny, bowiem podświadomie niepokojący dla naszego umysłu i trudno byłoby go zignorować.

Gwizd przy zwiększaniu obrotów

Każda turbosprężarka generuje pewien poziom hałasu, przypominający gwizdanie. Jednak przy prawidłowym działaniu sprzętu, dźwięk ten jest praktycznie niedostrzegalny. Gdy gwizd staje się coraz głośniejszy, bądź zauważymy jakąś inną zmianę dźwiękową podczas pracy samochodu, wówczas musimy skontrolować turbosprężarkę, gdyż z dużym prawdopodobieństwem może wskazywać to na jej uszkodzenie. Co ważne, charakterystyczny gwizd może nasilać się zwłaszcza podczas przyśpieszania.

Przyczyn uszkodzenia turbosprężarki może być wiele, jednak jak widzimy, również sporo jest widocznych sygnałów, które o tym świadczą. Im szybsza będzie nasza reakcja, tym większe szanse na uratowanie samej turbiny, a przede wszystkim całego silnika. Aby móc cieszyć się właściwym osiągiem samochodu, należy pamiętać o jego właściwym użytkowaniu oraz okresowych czynnościach serwisowych.

Poprzedni artykułRepolonizacja mediów. Polska Press w rękach PKN ORLEN
Następny artykułTysiące użytkowników Facebooka nie mogą z niego korzystać. Nagła awaria serwisu