Strona główna Wiadomości Jarosław Kaczyński obchodzi urodziny. Prezes PiS kończy 72 lata

Jarosław Kaczyński obchodzi urodziny. Prezes PiS kończy 72 lata

0

Dziś urodziny obchodzi jedna z bardziej znanych postaci na polskiej scenie politycznej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości kończy 72 lata.

Urodził się w Warszawie na Żoliborzu. Ojciec, Rajmund Kaczyński, z zawodu inżynier, był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Matka, Jadwiga z domu Jasiewicz należała do Szarych Szeregów, z wykształcenia była filologiem polskim (zawodowo związana z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).

Jego bratem bliźniakiem był Lech Kaczyński, późniejszy prezydent RP. W 1962 bracia zagrali role Jacka (Lech) i Placka (Jarosław) w filmie O dwóch takich, co ukradli księżyc w reżyserii Jana Batorego, ekranizacji powieści pod tym samym tytułem Kornela Makuszyńskiego.

Jako prezes Prawa i Sprawiedliwości oraz poseł na Sejm RP uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych polityków w kraju. W czasie rządów kierowanej przez niego partii pojawiły się głosy mówiące o łamaniu w Polsce praworządności oraz nastąpił kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Z zasady obiektywne media publiczne, Telewizja Polska i Polskie Radio, zdaniem wielu niezależnych obserwatorów jawnie popierają rząd i krytykują opozycję, a kierowane są przez osoby bezpośrednio lub pośrednio związane z reprezentowaną przez niego opcją polityczną.

Poprzedni artykułOd lipca zmiany w ochronie zdrowia. Darmowe badania dla Polaków
Następny artykułSpółka Orlen Oil sponsorem strategicznym Wisły Kraków