Strona główna Top Już 270 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych dzięki uproszczonej procedurze

Już 270 tys. obywateli Ukrainy zatrudnionych dzięki uproszczonej procedurze

0

Już ponad 270 tys. obywateli Ukrainy zostało zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury.

Od 15 marca tego roku pracodawcy poinformowali o zatrudnieniu ponad 270 tys. obywateli Ukrainy. Zdecydowaną większość z nich – 194 tys. – stanowią kobiety. Najwięcej osób w ostatnich miesiącach znalazło zatrudnienie w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.

„Dane z rynku pracy potwierdzają, jak potrzebne były przygotowane przez rząd przepisy upraszczające i przyspieszające proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Pracownicy ci zajmują ważne miejsce na rynku pracy w Polsce, podejmując zatrudnienie w branżach zmagających się z brakami kadrowymi” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Obywatele Ukrainy pracują głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie. Wśród zgłoszeń od pracodawców są również powiadomienia o zatrudnieniu w tak potrzebnych zawodach, jak: lekarz, pielęgniarka, opiekun osoby starszej i pomocniczy personel medyczny.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że stopa bezrobocia w maju br. wyniosła 5,1 proc. To spadek zarówno w odniesieniu do kwietnia, jak i do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdzają również dane Eurostatu za maj br. Wynika z nich, że Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw europejskich z najniższym bezrobociem.

źr. gov.pl

Poprzedni artykułNajtańsze auta używane na rynku
Następny artykułZmiany w podatkach. Czy będą korzystne dla Polaków?