Strona główna Sport Kacper Kozłowski piłkarzem Brighton & Hove Albion FC

Kacper Kozłowski piłkarzem Brighton & Hove Albion FC

0

Kacper Kozłowski przenosi się z Pogoni Szczecin do Brighton & Hove Albion F.C. na zasadzie transferu definitywnego. Kluby i zawodnik porozumiały się i piłkarz trafi do drużyny występującej w angielskiej Premier League. Do końca sezonu zostanie wypożyczony do lidera belgijskiej ekstraklasy Royale Union Saint-Gilloise.

18-letni obecnie gracz trafił do Akademii Pogoni Szczecin w 2016 roku z Bałtyku Koszalin. Już w wieku 15 lat debiutował w III-ligowych rezerwach Dumy Pomorza. Jeszcze przed 16. urodzinami po raz pierwszy zagrał w PKO BP Ekstraklasie, stając się najmłodszym debiutantem w lidze w XXI wieku oraz najmłodszym debiutantem w historii Pogoni. Miał wówczas 15 lat, 7 miesięcy i 3 dni. W marcu 2021 roku zagrał po raz pierwszy w reprezentacji Polski. Został wówczas drugim najmłodszym debiutantem w historii kadry narodowej. Trzy miesiące później wystąpił z kolei w meczu finałów Mistrzostw Europy, stając się najmłodszym piłkarzem w historii tej imprezy. Dotąd zanotował 6 występów w reprezentacji Polski. W Pogoni zagrał w 40 meczach w najwyższej klasie rozgrywkowej, w których strzelił 4 gole. Wystąpił też w 2 spotkaniach UEFA Europa Conference League i jednym Pucharu Polski. 

Zgodnie z ustaleniami dokładna kwota transakcji nie będzie ujawniana. Pogoń Szczecin potwierdza, że jest to suma ośmiocyfrowa (walutą transferu jest euro). Klub zapewnił sobie również dwucyfrowy udział procentowy przy ewentualnym kolejnym transferze zawodnika. Płatności za transfer piłkarza odbywać się będą w ratach przez najbliższe 3 lata. 

– Nadszedł moment, którego tak naprawdę wszyscy od pewnego czasu się spodziewaliśmy – mówi szef pionu sportowego Pogoni Szczecin Dariusz Adamczuk. – O usługi Kacpra od wielu lat zabiegało wiele klubów i było oczywiste, że przyjdzie w końcu taka chwila, kiedy się pożegnamy. W 2021 roku kariera Kacpra niesamowicie przyspieszyła, czego efektem jest transfer do Brighton. Rozmawialiśmy z jego nowym klubem o powrotnym wypożyczeniu Kacpra do końca sezonu, ale w tej kwestii nie udało się niestety osiągnąć porozumienia. Wiem, że Kacper też trzymał kciuki za to, żeby wiosną mógł powalczyć z nami o najwyższe cele. Przeważyły jednak względy formalne. Teraz trzymam kciuki, by robił karierę na miarę swojego talentu. 

Brighton to obecnie 9. drużyna angielskiej Premier League. Jej piłkarzami jest dwóch Polaków: Jakub Moder oraz Michał Karbownik (obecnie wypożyczony do greckiego Olympiakosu Pireus). 

– Gdy stało się jasne, że w tym okienku dojdzie do transferu Kacpra, prowadziliśmy negocjacje z kilkoma klubami – dodaje prezes Pogoni Szczecin SA Jarosław Mroczek. – Tylko kluby z Premier League, a właściwie najbardziej zdeterminowane Brighton, były zdolne zaoferować satysfakcjonującą nasz klub kwotę. Według naszej wiedzy, a jej źródła mamy bardzo dobre, wiemy że jest to rekordowa suma za piłkarza odchodzącego z naszej ligi. Dzięki pieniądzom z tego transferu będziemy mogli dalej rozwijać klub i podnosić jego wartość sportową.  

Poprzedni artykułDziś decyzja ws. nowych restrykcji. Jest komentarz rządu
Następny artykułAndrzej Duda ponownie zakażony koronawirusem