Strona główna Świat KE wskazuje jakich zwrotów nie używać. Na liście m.in. Boże Narodzenie

KE wskazuje jakich zwrotów nie używać. Na liście m.in. Boże Narodzenie

0

Komisja Europejska opublikowała wewnętrzny przewodnik dotyczący „komunikacji inkluzywnej” autorstwa europejskiej komisarz ds. równości Heleny Dalli. Dokument zawiera listę słów i zwrotów, których nie powinno się używać, w tym m.in. „Boże Narodzenie”, „pan”, „pani”.

Jak podaje Interia: Europejski przewodnik radzi, aby „nasza komunikacja nigdy nie zakładała, że ludzie są heteroseksualni, identyfikują się z płcią przypisaną przy urodzeniu lub w sposób binarny”. Zaleca także, by unikać mówienia o „obu płciach” lub rozpoczynania przemówienia od frazy „panie i panowie”, jak również, aby „nie czynić niewidzialnymi osób interpłciowych lub queer”.

Urzędnicy KE przygotowujący publikację wskazują, by w ankietach wymagających podania płci dodawać opcję dla „osób niebinarnych”.

Przewodnik zaleca też żeby termin „Boże Narodzenie” zastąpić zwrotem „okres świąteczny”. Urzędnikom nie podobają się również imiona „typowe dla religii” tj. „Maria”, czy „Jan”, które powinny być zastąpione np. imionami „Malika i Juliusz”, by „uwzględnić bezpaństwowców i imigrantów”. Ponadto KE chce zmienić takie określenia jak obywatel, czy homoseksualista.

W przyszłym tygodniu miały rozpocząć się krótkie szkolenia dla urzędników z nowych form komunikacji zalecanych przez dokument KE. Jednak po fali krytyki dokument ma zostać jeszcze poprawiony. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej stwierdził, że wytyczne KE to „wymazywanie chrześcijańskiej Europy”. Ten temat był szeroko komentowany wśród polskich „liderów opinii”.

To nie pierwszy kontrowersyjny pomysł komisarz Dalli. Rok temu opowiedziała się za finansowym karaniem państw nieprzestrzegających „praw LGBT”.

Poprzedni artykułWylosowano pary 1/4 Fortuna Pucharu Polski [video]
Następny artykułPolska uznana na kraj wysokiego ryzyka. Nowe zasady wjazdu do Niemiec