Strona główna Historia Kibice NAC Breda upamiętnili żołnierzy generała Maczka

Kibice NAC Breda upamiętnili żołnierzy generała Maczka

0

W trakcie meczu pucharowego z VVV Venlo kibice drużyny NAC Breda upamiętnili polskich żołnierzy biorących udział w wyzwoleniu Bredy w 1944 roku. Na dwóch transparentach wypisali nazwiska żołnierzy, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

We wtorek klub z Bredy grał mecz pucharowy z VVV Venlo (1:1, k. 4:2). Kibice NAC w trakcie spotkania zaprezentowali okolicznościową oprawę. Jeden z pomysłodawców w rozmowie z WP SportoweFakty podkreślił, że dzięki Polakom Breda jest dziś pięknym miastem gdyż generał Maczek zabronił używać ciężkiej artylerii. Zaznaczył również, że w książkach uczeni byli, że wyzwolenie przynieśli Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy. Ale nie było informacji o Polakach, dlatego postanowiliśmy to zmienić.

Wyzwolenie holenderskiego miasta Breda przez siły polskiej 1 Dywizji Pancernej podczas II wojny światowej miało miejsce 29 października 1944 roku. Za postawę holenderskim fanom podziękował premier Mateusz Morawiecki, który napisał w mediach społecznościowych:

Dziękuję holenderskim fanom za pamięć i przekazywanie wiedzy o wkładzie Polaków w II wojnę światową.

Po wojnie wielu polskich żołnierzy zamieszkało w Holandii otrzymując honorowe obywatelstwa miast, którym wcześniej przywrócili wolność. Dowódca 1 Dywizja Pancerna- generał Stanisław Maczek na wniosek mieszkańców Bredy otrzymał natomiast honorowe obywatelstwo Holandii.

Więcej o tej postaci przeczytacie tutaj:

Poprzedni artykułGdzie na mazury we dwoje?
Następny artykułTaniec z trumną na imprezie w jednym z klubów w Mielcu [video]