Strona główna Top Kolejne rekordowe ceny paliw w Polsce

Kolejne rekordowe ceny paliw w Polsce

0

We wtorek nastąpiła kolejna podwyżka cen paliw w Polsce. Ceny hurtowe drożeją od wielu dni i mimo zastosowania tzw. tarczy antyinflacyjnej, od początku wojny na Ukrainie, z dnia na dzień totemy przy stacjach benzynowych zaskakują klientów.

Jak podają ogólnopolskie media, w ciągu ostatnich 48 godzin hurtowa cena litra tego paliwa wzrosła w OKN Orlen o 1,07 zł i wynosi 7704 zł za 1000 litrów. Oznacza to, że po dodaniu podatku VAT, a jeszcze przed doliczeniem marży stacji, litr ON kosztuje ponad 8,32 zł. 

Na niezależnych stacjach, które sprzedają olej napędowy, jeszcze poniżej 8 zł za litr. Tam gdzie są jeszcze niskie ceny, paliwo pochodzi prawdopodobnie z tzw. starych dostaw. Każda kolejna nowa dostawa to wzrost cen na stacji.

Hurtowa cena podstawowej benzyny to już 6628 zł za 1000 litrów. Po dodaniu podatku VAT cena jednego litra wynosi 7,16 zł.

Cena ropy naftowej Brent oscyluje obecnie wokół 130 dolarów za baryłkę.Dolar kosztuje około 4,50 zł. Magazyny paliw w Polsce są pełne, a ropa naftowa kupowana w Rosji, która wciąż jest głównym źródłem ropy dla polskich rafinerii, płynie bez przeszkód.

Portal „Auto-Świat” „tłumaczy ceny tym, że ropa przerabiana obecnie pochodzi z wcześniejszych zakupów, a więc pozyskana została taniej, niż wynosi jej obecna cena. Działa więc stary mechanizm: podwyżki cen na światowych rynkach natychmiast przekładają się na podwyżki cen paliw w hurcie i chwilę później na polskich stacjach, natomiast na obniżki cen ropy system reaguje z dużym opóźnieniem”.

Poprzedni artykułW elektrowni w Czarnobylu nie ma prądu. Niebezpieczna sytuacja
Następny artykułPiotr Tworek nowym trenerem Śląska Wrocław