Strona główna Polityka Kryzys na granicy Dojdzie do eskalacji działań zbrojnych?

Kryzys na granicy [video] Dojdzie do eskalacji działań zbrojnych?

0

Konflikt na granicy zaostrza się z godziny na godzinę. Na godzinę 15:00, ze względu na sytuację na granicy, żołnierze OT dwóch batalionów lekkiej piechoty (Białystok i Hajnówka) z 1 Podlaskiej Brygady OT zostali wezwani do swoich jednostek w trybie alarmowym – przekazały Wojska Obrony Terytorialnej.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zebrał się sztab kryzysowy z premierem oraz przedstawicielami służb specjalnych.

Na granicy od wielu godzin trwa regularna bitwa. Film z białoruskiej strony. Imigranci powalają drzewa i próbują za ich pomocą niszczyć prowizoryczne ogrodzenie. 1. Pełna solidarność z wojskiem, policją i Strażą Graniczną. 2. Natychmiastowe rozpoczęcie budowy muru! 3. Gospodarcza presja na Białoruś. #AniJednegoWięcej #StopImigracji #Konfederacja #RuchNarodowy

Opublikowany przez Roberta Winnickiego Poniedziałek, 8 listopada 2021

Szef BBN Piotr Soloch poinformował: „Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Litwy, podejmie kolejne kontakty z sojusznikami z UE i NATO; zdecydował, że skróci wizytę na Słowacji”.

Dzisiaj mamy do czynienia z najtrudniejszą sytuacją od początku konfliktu na granicy polsko-białoruskiej – powiedział rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. – Była prób przeforsowania granicy w sposób siłowy, te próby zostały na ten moment zatrzymane. W tej chwili u polskich granic są 3-4 tys. osób, które są w bezpośredniej bliskości naszej granicy, a na terenie całej Białorusi jest co najmniej kilkanaście tysięcy osób, które są gotowe do przekroczenia polskiej granicy  – dodał.

Spodziewamy się, że na polskiej granicy w najbliższym czasie może dojść do eskalacji działań, które będą miały charakter zbrojny – stwierdził Müller.

Obecnie granic Polski, a zarazem NATO i UE broni ok. 12 tysięcy żołnierzy.

Poprzedni artykułImigranci napierają na granicę. Kordon służb w miejscu zniszczeń
Następny artykułPrzejście w Kuźnicy zamknięte. Będą kolejne ataki na granicę