Strona główna Top Limity płatności gotówką. Kiedy zaczną obowiązywać?

Limity płatności gotówką. Kiedy zaczną obowiązywać?

0

Polacy powinni zacząć przygotowywać się do zmian związanych z płatnością gotówkową. Rząd przygotował ustawę, która zakłada limity płatności gotówkowych.

Kiedy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, możliwość płacenia gotówką podlega ograniczeniom. Firma nie może uregulować płatności gotówką, jeżeli jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł brutto.

Od 1 stycznia 2023 roku limit płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami będzie wynosić 8 tys. zł brutto.

Od stycznia 2023 roku nie będziesz mógł żądać zapłaty w określonej formie, jeżeli jesteś przedsiębiorcą i sprzedajesz towary lub usługi o wartości do 20 tysięcy zł osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Konsument wybiera, czy chce zapłacić gotówką czy bezgotówkowo, chyba że uzgodniliście określony sposób płatności w umowie.

Nie musisz jednak przyjmować płatności gotówką bez względu na wartość transakcji (nawet jeśli transakcja jest zawierana bez umowy) w przypadku:

  • sprzedaży internetowej – jeśli prowadzisz sprzedaż zarówno przez internet, jak i stacjonarnie, to wyłączenie dotyczy wyłącznie sprzedaży internetowej
  • sprzedaży w punktach samoobsługowych, w których nie są obecni pracownicy
  • sprzedaży w trakcie imprez masowych.

Od 2024 r. będzie obowiązywać limit płatności gotówkowych – i będzie wynosić 20 tys. zł, jeśli chodzi o transakcję między konsumentem a przedsiębiorcą.

Poprzedni artykułKiedy zmiana czasu z letni na zimowy?
Następny artykułMKiŚ: ustawa chroniąca odbiorców prądu podpisana przez Prezydenta RP