Logorytmika, choć to stosunkowo młoda dziedzina naukowa, którą stosuje się w przypadku identyfikacji zaburzeń mowy oraz słuchu, jest bardzo pomocną dziedziną. To pewien proces, składający się z powtarzanych w czasie serii ćwiczeń, które wspomagają koordynację oraz motorykę człowieka.
Na czym polega logorytmika i jakie są jej zalety?
Zajęcia z udziałem wykfalifikowanych logopedów wprowadzane są coraz częściej w przedszkolach oraz w klasach I-III. Pozwalają one zidentyfikować- we wczesnym stadium- niewidoczne na co dzień problemy wymowy u dzieci. Inne osoby poprzez uczestnictwo w takich zajęciach mogą znacznie wzbogacić swoją mowę oraz rozwinąć się w sposób intelektualny.
Logorytmika to połączenie zajęć z rytmiki oraz nauk logopedycznych, które są realizowane w sposób praktyczny poprzez zabawę z dźwiękami, rytmem oraz muzyką.
Wspólna praktyka z logorytmiki, czy to logopedy z dziećmi, czy też rodzica z dziećmi, niesie ze sobą wiele korzyści a efekty takich zajęć widoczne są już po pierwszych ćwiczeniach. Dziecko stanie się chętniejsze do nauki oraz poznawania świata, pozna nowe zabawy a zarazem jest to doskonały sposób na nudę. Jeśli zajęcia prowadzi rodzic, będzie miał okazję poświęcić swój czas dziecku, którego w tym okresie tak bardzo potrzebuje.
Do przeprowadzenia zajęć z logarytmiki nie są wymagane studia lub specjalizacja w tym kierunku. Proste ćwiczenia można odnaleźć w Internecie lub poradnikach z branży logopedycznej. Aby rozpocząć zabawę należy przygotować urządzenie do emisji dźwięku – może to być odtwarzacz CD, Mp3 lub komputer z dobrym głośnikiem.

Dlaczego logorytmika jest tak ważna w życiu dziecka?
Rytm oraz dźwięki otoczenia przyswajane są przez całe życie, jednak w okresie rozwoju ciała i umysłu dziecka, tj. do trzeciego roku życia, przyswajalność ta jest największa i najbardziej kształtująca charakter dziecka. Rytm oraz wspólne lub naprzemienne śpiewanie piosenek z powtórzonym rytmem odpowiada za rozwój wielu procesów oraz czynności życiowych.
Najważniejszym elementem jest ćwiczenie oddechu, dzięki temu podczas wysiłku lub sytuacji stresowych maluch będzie potrafił nad nim zapanować. Odpowiada on również za odpowiednią wymowę i akcentowanie głosek, wyostrza słuch i stymuluje organy głosowe. Ćwiczenia takie potrafią również zmienić barwę głosu na bardziej miękką.
Praktyka logorytmiczna jest również nieodzownym bodźcem do trenowania umiejętności koordynacji ruchowych oraz panowania nad swoim ciałem. Ćwiczenia te są bardzo proste i można je bez problemu przeprowadzać w domu lub w plenerze, czyli tam, gdzie dziecko czuje się bezpiecznie i swobodnie.
Do ćwiczeń można zaprosić rodzinę, starsze rodzeństwo lub znajomych. Zanim rozpocznie się ćwiczenia, należy jednak pamiętać, że logorytmika to nauka poprzez zabawę i nie może ona stać się obowiązkiem pociechy. Dziecko powinno wykonywać takie ćwiczenia do momentu, kiedy jest nimi zainteresowane. Jeżeli widzimy, że jego percepcja słabnie, należy zarządzić przerwę.
Odgłosy świata w logorytmice
Pierwsze ćwiczenia, jakie zachęcą dziecko do zabawy, jest naśladownictwo odgłosów zwierząt. Zabawa polega na pokazywaniu obrazka zwierzątka, wypowiedzenia jego nazwy oraz puszczenie odgłosu, jaki ów stworzenie wydaje. Zabawa taka stymuluje mózg, zmuszając go do skojarzeń oraz przypisywanie odpowiednich dźwięków do właściwej fotografii. Przy zabawie tej należy pamiętać, aby unikać dźwięków muchy oraz węża, gdyż tworzą one zły wzorzec emisji głosek, przez co dziecko może seplenić.
Inną podobną zabawą jest rozpoznawanie głosów zwierząt. Udajemy zwierzę naśladując jego głos a dziecko prosimy, aby po nas powtarzało. Następnie osoba prowadząca powinna wypowiadać nazwę zwierzęcia a dziecko powinno odpowiadać jego odgłosami.
Zabawą opartą na rytmice jest naśladowanie odgłosów zwierzęcia na podstawie wydawanych przez prowadzącego dźwięków. Cmoknięcie może oznaczać konia, tupanie może oznaczać psa, mlaskanie językiem krowę zaś stukanie palcem jakiegoś ptaka. Dźwięki można wymyślać indywidualnie i w późniejszym czasie wymieniać je lub wprowadzać do ćwiczenia nowe odgłosy otaczającego nas świata- klakson samochodu, szum drzew, stukot obcasów i inne.
Jak widzimy logorytmika to nie tylko ćwiczenia wspomagające mowę i ruch dziecka, ale przede wszystkim element stanowiący doskonałą zabawę dla całej rodziny. A co w tym wszystkim najważniejsze- do zabawy nie trzeba żadnego dziecka namawiać! Warto więc stosować praktykę ćwiczeń logorytmicznych w swoim domu.