W czwartek po południu odeszła na zawsze Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa. „London Bridge is down”- mieli wypowiedzieć najbliżsi współpracownicy Królowej, informując przedstawicieli Pałacu Buckingham oraz Parlament Wielkiej Brytanii, o śmierci monarchy.
Królewska Rodzina na okoliczność śmierci monarchy miała przygotowany plan, nazywany roboczo London Bridge, informujący co ma wydarzyć się bezpośrednio po jej śmierci i w kolejnych 10 dniach, poprzedzających wstapienie na tron nowego władcy.
Co przewidywał plan?
Na pierwsze ośrodki medialne, które dowiedzą się o śmierci królowej (poprzez system alarmowania radiowego Radio Alert Transmission System), wyznaczono Press Association oraz BBC. W studiach komercyjnych stacji radiowych jest umieszczone niebieskie światło, które zapala się tylko wtedy, gdy umrze członek rodziny królewskiej. Po jego zapaleniu dziennikarze mają obowiązek zmienić ton muzyki na bardziej poważną i przygotować się do podania nadchodzącej wiadomości. BBC Two miało zawiesić zaplanowany program i oddać swoją antenę BBC One. BBC News miało wyemitować wcześniej nagraną sekwencję portretów, podczas czego dyżurujący w tym czasie dziennikarze mieli przygotować się do oficjalnego ogłoszenia wiadomości, zakładając ciemne ubrania (krawaty, garsonki itp.) przygotowane specjalnie do tego celu. Według informacji „The Guardian”, „The Times” przygotował materiały na jedenaście dni żałoby, a ITN i Sky News nieustannie przeprowadzały próby ogłoszenia jej śmierci, zastępując imię królowej frazą „Pani Robinson”.
Wyznaczono osoby do wywieszenia komunikatu o śmierci monarchy na bramie Pałacu Buckingham. Zaplanowano także równoczesne z wywieszeniem komunikatu, opublikowanie go na stronie internetowej pałacu. Zaplanowano wezwanie członków Parlamentu Zjednoczonego Królestwa do Londynu, a także zebranie posłów na specjalne posiedzenie w ciągu kilku godzin po śmierci królowej.
Tłum przed Buckingham Palace śpiewał God Save the Queen. Ludzie przychodzą i zostawiają kwiaty dla Elżbiety II. #QueenElizabeth pic.twitter.com/HNxmJhZpDX
— NᥲtᥲꙆɩᥲ🕊️ (@RoyalNavvy) September 9, 2022
Dzień po śmierci królowej Rada Akcesyjna powinna zgromadzić się w pałacu św. Jakuba, aby oznajmić wstąpienie na tron nowego monarchy. Tego samego dnia wieczorem złożyć przysięgę wierności nowemu monarsze powinien parlament.
Po śmierci królowej Elżbiety II dzwony w ratuszu w Sydney i w katedrze św. Andrzeja biją 96 razy, raz za każdy rok jej życia.#QueenElizabeth pic.twitter.com/CnhFglNPDu
— Kasjan Karpiński (@KarpinskiKasjan) September 9, 2022
W zależności od miejsca, w którym monarchini umrze, zaplanowano różne sposoby przetransportowania jej trumny. Jeśli śmierć królowej miałaby miejsce na zamku Windsor lub w Sandringham House, trumna w ciągu kilku godzin zostałaby przywieziona samochodem do Pałacu Buckingham. W przypadku śmierci królowej za granicą, zostałaby przetransportowana samolotem 32. Eskadry Królewskiej (No. 32 Squadron RAF).
Queen Elizabeth II: A constant presence in a changing worldhttps://t.co/Ok05q6nvEq pic.twitter.com/p1tdiM5ENF
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) September 8, 2022
Samolot z jej ciałem wylądowałby w bazie RAF w Northolt, a następnie samochodem zostałaby przewieziona do Pałacu Buckingham. Na wypadek śmierci królowej w Szkocji (na przykład w Pałacu Holyrood lub w Zamku Balmoral), zaplanowano umieszczenie trumny w Pałacu Holyrood, a następnie przeniesienie jej do Katedry św. Idziego w Edynburgu na nabożeństwo żałobne; po nabożeństwie przetransportowanie trumny na stację Waverley i przewiezienie jej pociągiem do Londynu. Niezależnie od sposobu transportu, na miejsce pierwszego umieszczenia trumny w Londynie wyznaczono Salę Tronową w Pałacu Buckingham. Cztery dni po śmierci królowej zaplanowano przeniesienie trumny do Westminster Hall na kolejne cztery dni.
Pogrzeb państwowy zaplanowano na dziewięć dni po śmierci królowej, w Opactwie Westminsterskim, a na złożenie ciała zawczasu przygotowano grób w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.
Następca tronu przyjął imię Karol III.
Karol III wygłosi orędzie do narodu.