Strona główna Historia Marsz Żywych w Auschwitz

Marsz Żywych w Auschwitz

0

Na terenie byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz–Birkenau Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Marszu Żywych. 

– Jesteśmy tutaj, żeby pokazać, że każdy naród ma święte prawo do życia, ma święte prawo do kultywowania swoich tradycji, ma święte prawo do rozwoju – podkreślał Prezydent.

– I krzyczymy głośno: NIE dla nienawiści! NIE dla antysemityzmu! NIE dla antyukrainizmu! NIE dla antypolonizmu! NIE dla nienawiści!  – akcentował.

Marsz Żywych jest hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie odbywa się w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady. W 2022 r. przypada on 28 kwietnia. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Ocaleni z Zagłady, a także około dwóch tysięcy młodych uczestników, w tym około 350 Polaków.

Wizytę na terenie obozu Prezydent RP rozpoczął od złożenia wieńca przy Ścianie Śmierci. Następnie trasą wiodącą spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz I przeszedł do byłego Auschwitz II–Birkenau.

Wymowa tego wydarzenia, jakim jest Marsz Żywych, jest niezwykle poruszająca. Jest zawsze bardzo głębokim przeżyciem. Ale zarazem, choć temu marszowi zawsze towarzyszy zaduma i żałoba, jest jednak wydarzeniem życia, jest to wydarzenie zwycięstwa życia – podkreślał Prezydent podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.

– Przychodzimy tutaj po to, aby pokazać, że o ile w czasie II wojny światowej Niemcom hitlerowskim udało się zetrzeć mój kraj, Polskę z mapy, wymazać ją i mordować Polaków, także Żydów polskich, to nigdy więcej nie dopuścimy, by coś takiego tutaj się powtórzyło – mówił Prezydent, dodając, że „właśnie dlatego dbamy o to miejsce pamięci”.

– Jesteśmy tutaj także po to, aby pokazać, że absolutnie nie ma zgody wobec próby odebrania wolności i bezkarnego zabijania narodu ukraińskiego, tak jak to się dzisiaj dzieje na okupowanych terenach Ukrainy – zaznaczył.

Prezydent podkreślał, że „kto morduje, kto łamie prawo międzynarodowe, musi za to ponieść twardą i bezwzględną odpowiedzialność”.
– Nigdy więcej wojny! Nigdy więcej Holokaustu! Wieczna pamięć pomordowanym! Wieczna pamięć wszystkim ofiarom nienawiści! – zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

Poprzedni artykuł10 lat temu zmarł wybitny polityk Wiesław Chrzanowski
Następny artykułNie żyje 31-letnia siatkarka. Osierociła dwójkę dzieci